sitemap - en to tr translation catalogue (178 entries)

en: Comment Count
tr: Yorum Sayımı

en: Uses the number of comments of the post to calculate the priority
tr: Önceliği belirlemek için yazıya yapılmış yorum sayısını kullan

en: Comment Average
tr: Yorum Ortalaması

en: Uses the average comment count to calculate the priority
tr: Önceliği hesaplamak için yazıların ortalama yorum sayısını kullanır

en: Uses the activated <a href="%1">Popularity Contest Plugin</a> from <a href="%2">Alex King</a>. See <a href="%3">Settings</a> and <a href="%4">Most Popular Posts</a>
tr: <a href="%2">Alex King</a> tarafından yaratılmış <a href="%1">Popularity Contest Eklentisi</a> ile uyumlu olarak çalışır, öncelikleri Popularity Contest'in raporlarına göre hesaplar. Ayarlar için <a href="%3">buraya</a>, en popüler yazılar içinse <a href="%4">buraya</a> tıklayın.

en: Always
tr: Her zaman

en: Hourly
tr: Saatte bir

en: Daily
tr: Günde bir

en: Weekly
tr: Haftada bir

en: Monthly
tr: Ayda bir

en: Yearly
tr: Yılda bir

en: Never
tr: Hiçbir zaman

en: Thank you very much for your donation. You help me to continue support and development of this plugin and other free software!
tr: Bağışınız için çok teşekkürler. Bu eklenti üzerinde çalışmam ve destek sunabilmem için yardım sağlamış oldunuz!

en: Hide this notice
tr: Bu bildiriyi sakla

en: Thanks for using this plugin! You've installed this plugin over a month ago. If it works and your are satisfied with the results, isn't it worth at least one dollar? <a href="%s">Donations</a> help me to continue support and development of this <i>free</i> software! <a href="%s">Sure, no problem!</a>
tr: Bu eklentiyi kullandığınız için teşekkürler! Bu eklentiyi bir aydan daha uzun süredir kullanıyorsunuz. Eğer eklenti sizin işinize yaradıysa ve sevdiyseniz, sizce bu en azından bir dolar etmez mi? <a href="%s">Yapılan bağışlar</a>, bu <i>ücretsiz</i> eklentiyi geliştirmeye devam etmemi ve eklenti hakkında destek sunmamı sağlıyor!
    <a href="%s">Tabii canım, ne demek!</a>

en: No thanks, please don't bug me anymore!
tr: Yok teşekkürler, lütfen beni bir daha rahatsız etme!

en: Your sitemap is being refreshed at the moment. Depending on your blog size this might take some time!
tr: Site haritanız şu anda yenileniyor. Blog'unuzun büyüklüğüne göre bu işlem biraz zaman alabilir!

en: Your sitemap will be refreshed in %s seconds. Depending on your blog size this might take some time!
tr: Site haritanız %s saniye içinde yenilenecek. Blog'unuzun büyüklüğüne göre bu işlem biraz zaman alabilir!

en: XML Sitemap Generator for WordPress
tr: Wordpress için XML Site Haritası Oluşturucusu

en: Configuration updated
tr: Ayarlar kaydedildi

en: Error while saving options
tr: Seçenekler kaydedilirken hata oluştu

en: Pages saved
tr: Sayfalar kaydedildi

en: Error while saving pages
tr: Sayfalar kaydedilirken hata oluştu

en: The default configuration was restored.
tr: Varsayılan seçenekler yüklendi

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s">Download version %3$s here</a>.
tr: %1$s eklentisinin yeni bir sürümü var. <a href="%2$s">%3$s sürümünü buradan indirin</a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s">Download version %3$s here</a> <em>automatic upgrade unavailable for this plugin</em>.
tr: %1$s eklentisinin yeni bir sürümü var. <a href="%2$s">%3$s sürümünü buradan indirin</a>. <em>bu eklenti için otomatik güncelleme mümkün değil</em>.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s">Download version %3$s here</a> or <a href="%4$s">upgrade automatically</a>.
tr: %1$s eklentisinin yeni bir sürümü var. <a href="%2$s">%3$s sürümünü buradan indirin</a>. veya <a href="%4$s">otomatik güncelleyin</a>.

en: open
tr: açmak

en: close
tr: kapamak

en: click-down and drag to move this box
tr: kutuyu taşımak için tıklayıp sürükleyin

en: click to %toggle% this box
tr: kutuyu %toggle% için tıklayın

en: use the arrow keys to move this box
tr: bu kutuyu taşımak için yön tuşlarını kullanın

en: , or press the enter key to %toggle% it
tr: %toggle% için , veya enter tuşuna basın

en: About this Plugin:
tr: Bu Eklenti Hakkında:

en: Plugin Homepage
tr: Eklenti Anasayfası

en: Suggest a Feature
tr: Bir Özellik Öner

en: Notify List
tr: Bildiri listesi

en: Support Forum
tr: Destek Forumu

en: Report a Bug
tr: Bir Hata Raporla

en: Donate with PayPal
tr: PayPal ile Bağış Yap

en: My Amazon Wish List
tr: Amazon Wish List'im

en: translator_name
tr: Eklenti Çevirmeni: Barış Ünver

en: translator_url
tr: http://beyn.org

en: Sitemap Resources:
tr: Site Haritası Kaynakları:

en: Webmaster Tools
tr: Webmaster Araçları

en: Webmaster Blog
tr: Webmaster Blog'u

en: Webmaster Center Blog
tr: Webmaster Merkezi Blog'u

en: Sitemaps Protocol
tr: Site Haritası Protokolü

en: Official Sitemaps FAQ
tr: Resmi Sitemap SSS'si

en: My Sitemaps FAQ
tr: Bu Eklentinin SSS'si

en: Recent Donations:
tr: Son Bağışlar:

en: List of the donors
tr: Bağış Yapanların Listesi:

en: Hide this list
tr: Bu listeyi sakla

en: Thanks for your support!
tr: Desteğiniz için teşekkürler!

en: Status
tr: Durum

en: The sitemap wasn't built yet. <a href="%s">Click here</a> to build it the first time.
tr: Site haritanız henüz oluşturulmamış. Oluşturmak için <a href="%s">buraya tıklayın</a>.

en: Your <a href="%url%">sitemap</a> was last built on <b>%date%</b>.
tr: <a href="%url%">Site haritanız</a> en son <b>%date%</b> tarihinde oluşturulmuş.

en: There was a problem writing your sitemap file. Make sure the file exists and is writable. <a href="%url%">Learn more</a
tr: Site haritanız oluşturulurken bir hata oluştu. Lütfen dosyanın var olduğundan ve yazma izinlerinin olduğundan emin olun. <a href="%url%">Daha fazla</a>

en: Your sitemap (<a href="%url%">zipped</a>) was last built on <b>%date%</b>.
tr: Sıkıştırılmış site haritanız

en: There was a problem writing your zipped sitemap file. Make sure the file exists and is writable. <a href="%url%">Learn more</a
tr: Sıkıştırılmış site haritanız oluşturulurken bir hata oluştu. Lütfen dosyanın var olduğundan ve yazma izinlerinin olduğundan emin olun. <a href="%url%">Daha fazla</a>

en: Google was <b>successfully notified</b> about changes.
tr: Google <b>başarıyla bilgilendirildi.</b>

en: It took %time% seconds to notify Google, maybe you want to disable this feature to reduce the building time.
tr: Google'ın bilgilendirilmesi %time% saniye sürdü, kurulum süresini düşürmek için bu seçeneği kaldırabilirsiniz

en: There was a problem while notifying Google. <a href="%s">View result</a>
tr: Google bilgilendirilirken hata oluştu. <a href="%s">Hatayı göster</a>

en: YAHOO was <b>successfully notified</b> about changes.
tr: Yahoo! <b>başarıyla bilgilendirildi.</b>

en: It took %time% seconds to notify YAHOO, maybe you want to disable this feature to reduce the building time.
tr: Yahoo!'nun bilgilendirilmesi %time% saniye sürdü, kurulum süresini düşürmek için bu seçeneği kaldırabilirsiniz

en: There was a problem while notifying YAHOO. <a href="%s">View result</a>
tr: Yahoo! bilgilendirilirken hata oluştu. <a href="%s">Hatayı göster</a>

en: Bing was <b>successfully notified</b> about changes.
tr: Bing <b>başarıyla bilgilendirildi.</b>

en: It took %time% seconds to notify Bing, maybe you want to disable this feature to reduce the building time.
tr: Bing'in bilgilendirilmesi %time% saniye sürdü, kurulum süresini düşürmek için bu seçeneği kaldırabilirsiniz

en: There was a problem while notifying Bing. <a href="%s">View result</a>
tr: Bing bilgilendirilirken hata oluştu. <a href="%s">Hatayı göster</a>

en: Ask.com was <b>successfully notified</b> about changes.
tr: Ask.com <b>başarıyla bilgilendirildi.</b>

en: It took %time% seconds to notify Ask.com, maybe you want to disable this feature to reduce the building time.
tr: Ask.com'un bilgilendirilmesi %time% saniye sürdü, kurulum süresini düşürmek için bu seçeneği kaldırabilirsiniz

en: There was a problem while notifying Ask.com. <a href="%s">View result</a>
tr: Ask.com bilgilendirilirken hata oluştu. <a href="%s">Hatayı göster</a>

en: The building process took about <b>%time% seconds</b> to complete and used %memory% MB of memory.
tr: Kurulum toplam <b>%time% saniye</b> sürdü ve %memory% MB bellek kullandı.

en: The building process took about <b>%time% seconds</b> to complete.
tr: Kurulum toplam <b>%time% saniye</b> sürdü.

en: The content of your sitemap <strong>didn't change</strong> since the last time so the files were not written and no search engine was pinged.
tr: Site haritanızın içeriği önceki <b>güncellemeyle aynı olduğundan</b> dolayı herhangi bir güncelleme yapılmadı ve herhangi bir arama motoru ping'lenmedi.

en: The building process might still be active! Reload the page in a few seconds and check if something has changed.
tr: Kurulum işlemi hala aktif olabilir! Bu sayfayı birkaç saniye sonra yenileyip bir şeyin değişip değişmediğini kontrol edin.

en: The last run didn't finish! Maybe you can raise the memory or time limit for PHP scripts. <a href="%url%">Learn more</a>
tr: Son güncelleme daha bitmedi! Kullanılan bellek miktarını yükseltebilir veya kurulum süresini uzatabilirsiniz. <a href="%url%">Daha fazla</a>

en: The last known memory usage of the script was %memused%MB, the limit of your server is %memlimit%.
tr: Betiğin son bilinen bellek kullanımı %memused%MB oldu, sunucunuzun sağladığı bellek sınırı ise %memlimit%.

en: The last known execution time of the script was %timeused% seconds, the limit of your server is %timelimit% seconds.
tr: Betiğin son çalıştırılması %timeused% saniye sürdü, sunucunuzun sağladığı süre sınırı ise %timelimit% saniye.

en: The script stopped around post number %lastpost% (+/- 100)
tr: Betik, %lastpost% numaralı yazı civarında (+/- 100) durdu.

en: If you changed something on your server or blog, you should <a href="%s">rebuild the sitemap</a> manually.
tr: Eğer sunucunuzda veya blog'unuzda bir değişiklik yaptıysanız, site haritanızı <a href="%s">güncellemek</a> isteyebilirsiniz.

en: If you encounter any problems with the build process you can use the <a href="%d">debug function</a> to get more information.
tr: Eğer bir sorunla (veya sorunlarla) karşılaşırsanız, <a href="%d">hata ayıklama kipi</a>ni kullanıp sorun(lar) hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

en: Basic Options
tr: Temel Ayarlar

en: Sitemap files:
tr: Site haritası dosyaları:

en: Learn more
tr: Daha fazla

en: Write a normal XML file (your filename)
tr: Normal bir XML dosyası oluştur (dosya isminiz.xml)

en: Write a gzipped file (your filename + .gz)
tr: Gzip ile sıkıştırılmış bir dosya oluştur (dosya isminiz.xml.gz)

en: Building mode:
tr: Kurma kipi

en: Rebuild sitemap if you change the content of your blog
tr: Blog'un içeriği değiştiğinde site haritasını güncelle

en: Enable manual sitemap building via GET Request
tr: GET talebiyle site haritasının elle kurulumunu etkinleştir

en: This will allow you to refresh your sitemap if an external tool wrote into the WordPress database without using the WordPress API. Use the following URL to start the process: <a href="%1">%1</a> Please check the logfile above to see if sitemap was successfully built.
tr: Eğer blog'unuzu güncellemek için Wordpress API'sini kullanmayan üçüncü parti bir yazılım kullanıyorsanız bu araç işinize yarayacaktır. Başlatmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanın:
    <a href="%1">%1</a>
    Lütfen site haritasının başarıyla kurulup kurulmadığını kontrol etmek için raporlara bakınız.

en: Update notification:
tr: Güncelleme bildirisi:

en: Notify Google about updates of your Blog
tr: Blog'unuzun güncellenimini Google'a bildir

en: No registration required, but you can join the <a href="%s">Google Webmaster Tools</a> to check crawling statistics.
tr: Kayıt gerektirmez, ama <a href="%s">Google Webmaster Tools</a>'a katılarak crawl istatistiklerini görebilirsiniz.

en: Notify Bing (formerly MSN Live Search) about updates of your Blog
tr: Blog'unuzun güncellenişini Bing'e bildir

en: No registration required, but you can join the <a href="%s">Bing Webmaster Tools</a> to check crawling statistics.
tr: Kayıt gerektirmez, ama <a href="%s">Bing Webmaster Tools</a>'a katılarak taranma istatistiklerini görebilirsiniz.

en: Notify Ask.com about updates of your Blog
tr: Blog'unuzun güncellenimini Ask.com'a bildir

en: No registration required.
tr: Kayıt gerektirmez.

en: Notify YAHOO about updates of your Blog
tr: Blog'unuzun güncellenimini Yahoo!'ya bildir

en: Your Application ID:
tr: Uygulama ID'niz:

en: Don't you have such a key? <a href="%s1">Request one here</a>! %s2
tr: Böyle bir anahtarınız yok mu? <a href="%s1">Buradan bir tane isteyin</a>!</a> %s2

en: Add sitemap URL to the virtual robots.txt file.
tr: Sanal robots.txt dosyasına site haritası URL'ini ekle.

en: The virtual robots.txt generated by WordPress is used. A real robots.txt file must NOT exist in the blog directory!
tr: WordPress'in oluşturduğu sanal robots.txt dosyası kullanılacaktır; gerçek bir robots.txt dosyası kök dizinde BULUNMAMALIDIR!

en: Advanced options:
tr: Gelişmiş seçenekler:

en: Limit the number of posts in the sitemap:
tr: Site haritasındaki yazı sayısını sınırlandır:

en: Newer posts will be included first
tr: Yeni yazılar site haritasında ilk sıraya yerleştirilsin

en: Try to increase the memory limit to:
tr: Kullanılacak bellek sınırını şuna yükseltmeyi dene:

en: e.g. "4M", "16M"
tr: (örn. "4M", "16M")

en: Try to increase the execution time limit to:
tr: İşlemi gerçekleştirmek için gereken zaman sınırını şuna yükseltmeyi dene:

en: in seconds, e.g. "60" or "0" for unlimited
tr: saniye olarak belirtin (örn. "60") (sınırsız için "0" kullanın)

en: Include a XSLT stylesheet:
tr: Bir XSLT Sayfa Yönergesi (Stylesheet) Kullan:

en: Full or relative URL to your .xsl file
tr: .xsl dosyanızın tam veya bağıl yolu

en: Use default
tr: Varsayılanı kullan

en: Enable MySQL standard mode. Use this only if you're getting MySQL errors. (Needs much more memory!)
tr: MySQL standart kipini etkinleştirin. Yalnızca MySQL hataları alıyorsanız bunu kullanın, çok fazla belleğe ihtiyaç duyar!

en: Upgrade WordPress at least to 2.2 to enable the faster MySQL access
tr: Daha hızlı MySQL erişimi için WordPress sürümünüzü en azından 2.2'ye yükseltin.

en: Build the sitemap in a background process (You don't have to wait when you save a post)
tr: Site haritasını bir arkaplan işleminde oluştur (Bir yazıyı kaydederken beklemek zorunda kalmazsınız)

en: Upgrade WordPress at least to 2.1 to enable background building
tr: Haritanın arkaplanda oluşturulabilmesi için WordPress sürümünüzü en azından 2.1'e yükseltin.

en: Additional pages
tr: Ek sayfalar

en: Here you can specify files or URLs which should be included in the sitemap, but do not belong to your Blog/WordPress.<br />For example, if your domain is www.foo.com and your blog is located on www.foo.com/blog you might want to include your homepage at www.foo.com
tr: Burada blog'unuza ait olmayan sayfaları site haritasında yer alacak şekilde ekleyebilirsiniz.<br />Örneğin, eğer sayfanız www.foo.com ise ve blog'unuz www.foo.com/blog ise, anasayfanız olan www.foo.com adresini de eklemek isteyebilirsiniz.

en: Note
tr: Not

en: If your blog is in a subdirectory and you want to add pages which are NOT in the blog directory or beneath, you MUST place your sitemap file in the root directory (Look at the &quot;Location of your sitemap file&quot; section on this page)!
tr: Eğer blog'unuz bir alt klasördeyse ve blog'da OLMAYAN sayfalar eklemek istiyorsanız, site haritası dosyanızı KESİNLİKLE kök klasöre koymanız gereklidir (Bu sayfadaki &quot;Site haritanızın konumu&quot; bölümüne bakın)!

en: URL to the page
tr: Sayfanın URL'i

en: Enter the URL to the page. Examples: http://www.foo.com/index.html or www.foo.com/home
tr: Sayfanın URL'ini ekleyin. Örnekler:  http://www.foo.com/index.html veya www.foo.com/home

en: Priority
tr: Öncelik

en: Choose the priority of the page relative to the other pages. For example, your homepage might have a higher priority than your imprint.
tr: Sayfanın, diğer sayfalara göre alacağı önceliği belirleyin. Örneğin, anasayfanızın daha yüksek bir öncelik alması gerekebilir.

en: Last Changed
tr: Son Düzenlenen

en: Enter the date of the last change as YYYY-MM-DD (2005-12-31 for example) (optional).
tr: Son değişikliğin tarihini YYYY-AA-GG olarak yazın (örneğin 2005-12-31) (isteğe bağlı)

en: Change Frequency
tr: Sıklık Değiştir

en: No pages defined.
tr: Hiç sayfa tanımlanmamış.

en: Add new page
tr: Yeni sayfa ekle

en: Post Priority
tr: Yazı önceliği

en: Please select how the priority of each post should be calculated:
tr: Lütfen yazıların önceliklerinin nasıl hesaplanmasını istediğinizi seçin:

en: Do not use automatic priority calculation
tr: Otomatik öncelik hesaplamasını kullanma

en: All posts will have the same priority which is defined in &quot;Priorities&quot;
tr: &quot;Öncelikler&quot;de tanımlanmış tüm yazılar aynı önceliğe sahip olur.

en: Location of your sitemap file
tr: Site haritanızın konumu

en: Automatic detection
tr: Otomatik tespit

en: Filename of the sitemap file
tr: Site haritası dosyasının ismi

en: Detected Path
tr: Bulunan Yol

en: Detected URL
tr: Bulunan URL

en: Custom location
tr: Özel konum

en: Absolute or relative path to the sitemap file, including name.
tr: Site haritasının tam veya bağıl yolu (ismi dahil).

en: Example
tr: Örnek

en: Complete URL to the sitemap file, including name.
tr: Site haritasının tam URL'i (ismi dahil).

en: Sitemap Content
tr: Site Haritas İçeriği

en: Include homepage
tr: Anasayfayı dahil et

en: Include posts
tr: Blog yazılarını dahil et

en: Include following pages of multi-page posts (Increases build time and memory usage!)
tr: Çoklu sayfalardan aşağıdakileri dahil et (Bellek kullanımını ve site haritası kurulum süresini uzatır!)

en: Include static pages
tr: Sabit sayfaları dahil et

en: Include categories
tr: Kategorileri dahil et

en: Include archives
tr: Arşivleri dahil et

en: Include tag pages
tr: Etiket sayfalarını dahil et

en: Include author pages
tr: Yazar sayfalarını dahil et

en: Excluded items
tr: Hariç tutulacaklar

en: Excluded categories
tr: Hariç tutulan kategoriler

en: Using this feature will increase build time and memory usage!
tr: Bu özelliği kullanmak bellek kullanımını artırır ve harita oluşturma süresini uzatır!

en: This feature requires at least WordPress 2.5.1, you are using %s
tr: Bu özellik WordPress 2.5.1 sürümünü gerektirir, sizinki %s

en: Exclude posts
tr: Blog yazılarını hariç tut

en: Exclude the following posts or pages:
tr: Şu yazı veya sayfaları hariç tut:

en: List of IDs, separated by comma
tr: ID listesi, virgülle ayırın:

en: Child posts won't be excluded automatically!
tr: Bu yazının altındaki iç yazılar otomatik olarak dahil edilmeyecektir!

en: Change frequencies
tr: Sıklıkları değiştir

en: Please note that the value of this tag is considered a hint and not a command. Even though search engine crawlers consider this information when making decisions, they may crawl pages marked "hourly" less frequently than that, and they may crawl pages marked "yearly" more frequently than that. It is also likely that crawlers will periodically crawl pages marked "never" so that they can handle unexpected changes to those pages.
tr: Lütfen bu etiketin bir ipucu olduğuna, bir komut olmadığına dikkat edin. Her ne kadar arama motoru robotları bu bilgiyi karar verirken göz önünde bulunduruyor olsa da; &quot;her saat&quot; olarak işaretlenen sayfaları da daha az sıklıkla tarayabilir, &quot;her yıl&quot; olarak işaretlenen sayfaları da daha sık tarayabilir. Hatta robotlar bazen &quot;hiçbir zaman&quot; olarak işaretlenmiş sayfaları da, beklenmedik değişiklikleri ele alabilmek için tarayabilirler.

en: Homepage
tr: Anasayfa

en: Posts
tr: Blog yazıları

en: Static pages
tr: Sabit sayfalar

en: Categories
tr: Kategoriler

en: The current archive of this month (Should be the same like your homepage)
tr: Bu ayın arşivi (anasayfanızla aynı olacaktır)

en: Older archives (Changes only if you edit an old post)
tr: Daha eski arşivler (Yalnızca eski bir blog yazısını düzenlerseniz güncellenir)

en: Tag pages
tr: Etiket sayfaları

en: Author pages
tr: Yazar sayfaları

en: Priorities
tr: Öncelikler

en: Posts (If auto calculation is disabled)
tr: Blog yazıları (yalnızca otomatik hesaplama devre dışıysa)

en: Minimum post priority (Even if auto calculation is enabled)
tr: En düşük blog yazısı önceliği (otomatik hesaplama devre dışı olsa bile)

en: Archives
tr: Arşivler

en: Update options
tr: Seçenekleri güncelle

en: Reset options
tr: Seçenekleri sıfırla

en: XML-Sitemap Generator
tr: XML Site Haritası Oluşturucusu

en: Sitemap FAQ
tr: Bu Eklentinin SSS'si
