Drupal (6.8) - en to fr translation catalogue (11 entries)

en: !time ago
fr: il y a !time

en: Post
fr: Contribution

en: Last updated
fr: Dernière mis à jour

en: The tracker module displays the most recently added or updated content on your site, and provides user-level tracking to follow the contributions of particular authors.
fr: Le module de suivi affiche les contributions nouvelles ou récemment mises à jour de votre site, et permet un suivi des contributions de chaque utilisateur.

en: The <em>Recent posts</em> page is available via a link in the navigation menu block and displays new and recently-updated content (including the content type, the title, the author's name, number of comments, and time of last update) in reverse chronological order. Posts are marked updated when changes occur in the text, or when new comments are added. To use the tracker module to follow a specific user's contributions, select the <em>Track</em> tab from the user's profile page.
fr: La page '<em>Dernières contributions</em>' est accessible par un lien dans le menu de navigation et contient une liste par ordre chronologique inverse du contenu nouveau ou récemment modifié du site (y compris le type de contenu, le titre et le nom de l'auteur, le nombre de commentaires qu'il a reçu et la date de la dernière modification). Les contributions sont modifiées dès qu'un changement est apporté au texte ainsi que lorsqu'un commentaire est ajouté. Pour afficher le contenu mis à jour par un utilisateur donné, cliquez sur le profil de cet utilisateur puis sur l'onglet '<em>Suivi</em>'.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@tracker">Tracker module</a>.
fr: Pour plus d'informations reportez-vous à l'entrée sur <a href="@tracker">le module Tracker</a> du manuel en ligne.

en: Recent posts
fr: Dernières contributions

en: All recent posts
fr: Toutes

en: My recent posts
fr: Mes contributions

en: Track posts
fr: Suivre les contributions

en: tracker
fr: suivi
