Drupal (6.8) - en to fr translation catalogue (310 entries)

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Your server has been successfully tested to support this feature.
fr: Le test a réussi. Votre serveur supporte cette fonctionnalité.

en: Your system configuration does not currently support this feature. The <a href="http://drupal.org/node/15365">handbook page on Clean URLs</a> has additional troubleshooting information.
fr: La configuration de votre système ne supporte pas cette fonctionnalité. La <a href="http://drupal.org/node/15365">page du manuel sur les URLs simplifiées</a> apporte une aide supplémentaire.

en: Testing clean URLs...
fr: Test des URLs simplifiées...

en: Currently using !item !version
fr: En cours d'utilisation : !item !version

en: Site information
fr: Informations

en: Site name
fr: Nom du site

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
fr: Le champ <em>De</em> des emails automatiques envoyés pendant la procédure d'enregistrement, les demandes de nouveaux mot de passe et les autres notifications.

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
fr: Les espaces sont autorisés, mais pas les signes de ponctuation à l'exception des points, traits d'unions et caractères de soulignement.

en: E-mail address
fr: Adresse électronique

en: Default time zone
fr: Fuseau horaire par défaut

en: Clean URLs
fr: URLs simplifiées

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: This option makes Drupal emit "clean" URLs (i.e. without <code>?q=</code> in the URL).
fr: Cette option indique à Drupal d'émettre des URLs "simplifiées" (c'est à dire sans le <code>?q=</code> dans l'URL).

en: Update notifications
fr: Notification des mises à jour

en: Error
fr: Erreur

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fr: @site est en cours de maintenance. Nous serons de retour très bientôt. Merci de votre patience.

en: MB
fr: Mo

en: emergency
fr: urgence

en: alert
fr: alerte

en: critical
fr: critique

en: error
fr: erreur

en: warning
fr: avertissement

en: MySQL database
fr: Base de données MySQL

en: Your MySQL Server is too old. Drupal requires at least MySQL %version.
fr: Votre serveur MySQL est d'une version trop ancienne. Drupal nécessite au minimum la version %version de MySQL.

en: The directory %directory does not exist.
fr: Le répertoire %directory n'existe pas.

en: file system
fr: système de fichiers

en: security
fr: sécurité

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
fr: Erreur de validation, réessayez. Si l'erreur persiste, contactez l'administrateur du site.

en: Password
fr: Mot de passe

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
fr: Un choix interdit a été détecté. Veuillez contacter l'administrateur du site.

en: Processing
fr: Exécution

en: form
fr: formulaire

en: Illegal choice %choice in %name element.
fr: Choix « %choice » interdit dans l'élément « %name ».

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: edit
fr: modifier

en: delete
fr: supprimer

en: Default
fr: Par défaut

en: Weight
fr: Poids

en: Operations
fr: Opérations

en: Add language
fr: Ajouter une langue

en: Delete
fr: Supprimer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Save settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Language
fr: Langue

en: n/a
fr: nd

en: Search
fr: Recherche

en: All languages
fr: Toutes les langues

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: Languages
fr: Toutes les langues

en: locale
fr: traduction

en: mail
fr: e-mail

en: Home
fr: Accueil

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: new
fr: nouveau

en: View user profile.
fr: Voir le profil utilisateur.

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Categories
fr: Catégories

en: Title
fr: Titre

en: @time ago
fr: il y a @time

en: never
fr: jamais

en: Save
fr: Enregistrer

en: view
fr: voir

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Remove items
fr: Supprimer les éléments

en: none
fr: aucun

en: Allowed HTML tags
fr: Balises HTML autorisées

en: aggregator
fr: agrégateur

en: 1 item | @count items
fr[0]: @count élément
fr[1]: @count éléments

en: Categorize
fr: Classer

en: OPML feed
fr: Flux OPML

en: read more
fr: en lire plus

en: Add category
fr: Ajouter une catégorie

en: List
fr: Liste

en: Settings
fr: Paramètres

en: RSS feed
fr: flux RSS

en: View
fr: Voir

en: Configure
fr: Configurer

en: Aggregator
fr: Aggregateur

en: Aggregates syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds).
fr: Agrège du contenu syndiqué (flux RSS, RDF et Atom).

en: Core - optional
fr: Core - facultatif

en: Block
fr: Bloc

en: Throttle
fr: Régulation

en: configure
fr: configurer

en: Controls the boxes that are displayed around the main content.
fr: Contrôle l'affichage des boîtes apparaissant en marge du contenu principal.

en: Core - required
fr: Core - obligatoire

en: @name's blog
fr: Le blog de @name

en: Enables keeping easily and regularly updated user web pages or blogs.
fr: Permet de maintenir des pages web d'utilisateurs ou des blogs tenus à jour facilement et régulièrement.

en: Default permitted file extensions
fr: (Par défaut) Extensions autorisées

en: Default extensions that users can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
fr: (Par défaut) Les extensions que les utilisateurs peuvent transférer. Séparez les extensions avec un espace et n'incluez pas le point en début (ex : .pdf => pdf).

en: Default maximum file size per upload
fr: (Par défaut) Taille maximale de chaque fichier

en: Default total file size per user
fr: (Par défaut) Taille totale des fichiers par utilisateur

en: The default maximum size of all files a user can have on the site.
fr: (Par défaut) La taille maximale de tous les fichiers qu'un utilisateur peut placer sur le site.

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
fr: Vos paramètres de PHP limitent la taille maximale de chaque transfert à %size.

en: Settings for @role
fr: Paramètres pour @role

en: Permitted file extensions
fr: Extensions autorisées

en: Extensions that users in this role can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
fr: Les extensions que les utilisateurs faisant partie de ce rôle peuvent envoyer. Séparez les extensions avec un espace et n'incluez pas le point du début (ex : .pdf => pdf).

en: Maximum file size per upload
fr: Taille maximale de chaque fichier

en: Total file size per user
fr: Taille totale des fichiers par utilisateur

en: content
fr: contenu

en: Blog API
fr: API Blog

en: The {users}.uid of the user who is associated with the file.
fr: L'{user}.uid de l'utilisateur qui est associé au fichier.

en: Path of the file relative to Drupal root.
fr: Chemin relatif du fichier à la racine de Drupal.

en: The size of the file in bytes.
fr: La taille du fichier en octets.

en: Allows users to post content using applications that support XML-RPC blog APIs.
fr: Permet aux utilisateurs de poster en utilisant les applications qui supportent les API XML-RPC.

en: Book
fr: Livre

en: add content to books
fr: ajouter du contenu aux livres

en: administer book outlines
fr: administrer la structure des livres

en: Add child page
fr: Ajouter une page enfant

en: Parent item
fr: Elément parent

en: Allows users to structure site pages in a hierarchy or outline.
fr: Permet aux utilisateurs de structurer les contenus du site de manière hierarchique.

en: Preview
fr: Aperçu

en: Reset to defaults
fr: Rétablir par défaut

en: Color
fr: Couleur

en: Allows the user to change the color scheme of certain themes.
fr: Permet à l'utilisateur de modifier le schéma de couleur de certains thèmes.

en: Update options
fr: Options de mise à jour

en: Update
fr: Mise à jour

en: Subject
fr: Objet

en: Author
fr: Auteur

en: Time
fr: Date

en: The update has been performed.
fr: La mise à jour a été effectuée.

en: Comment: updated %subject.
fr: Commentaire : %subject mis à jour.

en: Optional
fr: Facultatif

en: Required
fr: Obligatoire

en: You have to specify a valid date.
fr: Vous devez saisir une date valide.

en: Authored by
fr: Écrit par

en: E-mail
fr: Adresse électronique

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
fr: Le contenu de ce champ sera maintenu privé et ne sera pas affiché publiquement.

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Status
fr: Statut

en: Published
fr: Publié

en: Not published
fr: Non publié

en: Your name
fr: Votre nom

en: Comment
fr: Commentaire

en: Error saving user account.
fr: Erreur à la sauvegarde du compte utilisateur.

en: Date - newest first
fr: Par date - du plus récent au plus ancien

en: Date - oldest first
fr: Par date - du plus ancien au plus récent

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: 1 comment | @count comments
fr[0]: 1 commentaire
fr[1]: @count commentaires

en: Comments
fr: Commentaires

en: Allows users to comment on and discuss published content.
fr: Permet aux utilisateurs de commenter et de discuter le contenu publié.

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Category
fr: Catégorie

en: Selected
fr: Sélectionné

en: You must enter a category.
fr: Vous devez saisir une catégorie.

en: You can leave a message using the contact form below.
fr: Vous pouvez nous laisser un message en utilisant le formulaire de contact ci-dessous.

en: - Please choose -
fr: - Choisissez -

en: Send e-mail
fr: Envoyer un courriel

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
fr: Permet l'utilisation de formulaires de contact à la fois pour l'ensemble du site et pour chaque utilisateur.

en: User
fr: Utilisateur

en: Referrer
fr: Référent

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: Filter
fr: Filtre

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Database logging
fr: Journalisation en base de données

en: Details
fr: Détails

en: Logs and records system events to the database.
fr: Consigne les évenements systèmes dans la base de données.

en: Name
fr: Nom

en: Roles
fr: Rôles

en: Add input format
fr: Ajouter un format d'entrée

en: More information about formatting options
fr: Plus d'informations sur les options de formatage

en: Formatting guidelines
fr: Directives de formatage

en: Header
fr: Entête

en: Edit
fr: Modifier

en: Handles the filtering of content in preparation for display.
fr: Gère le filtrage du contenu avant son affichage.

en: root
fr: racine

en: Replies
fr: Réponses

en: 1 new | @count new
fr[0]: 1 nouveau
fr[1]: @count nouveaux

en: Primary Key: The {node}.vid of the node.
fr: Clé primaire: Le champ {node}.vid du contenu.

en: Enables threaded discussions about general topics.
fr: Rend possible les fils de discussion à propos de sujets généraux.

en: Help
fr: Aide

en: Manages the display of online help.
fr: Permet de gérer l'affichage de l'aide en ligne.

en: Language neutral
fr: Indépendant de la langue

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Thursday
fr: jeudi

en: Friday
fr: vendredi

en: Saturday
fr: samedi

en: Sunday
fr: dimanche

en: Monday
fr: lundi

en: Tuesday
fr: mardi

en: Wednesday
fr: mercredi

en: Locale
fr: Localisation

en: Adds language handling functionality and enables the translation of the user interface to languages other than English.
fr: Ajoute des fonctionnalités de gestion des langues et permet la traduction de l'interface utilisateur.

en: disabled
fr: désactivé

en: Menu settings
fr: Paramètres du menu

en: Path
fr: Chemin

en: Menu link title
fr: Titre du lien dans le menu

en: The maximum depth for an item and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu items may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
fr: La profondeur maximale d'un élement et de tous ses enfants est fixée à !maxdepth. Certains liens dans les menus ne pourront pas être utilisés comme parents si leur selection les fait exceder cette limite.

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
fr: Facultatif. Dans le menu, les éléments au poids plus élevé seront positionnés vers le bas et les éléments au poids plus faible seront positionnés plus haut.

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
fr: Le système de menu enregistre uniquement les chemins systèmes, mais utilisera les alias d'URLs au moment de l'affichage. %link_path a été enregistré comme %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
fr: Le chemin '@link_path' est invalide ou vous n'êtes pas autorisé à y accéder.

en: There was an error saving the menu link.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'enregistrement de l'élement de menu.

en: Primary links
fr: Liens primaires

en: Secondary links
fr: Liens secondaires

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
fr: Permet aux administrateurs de personnaliser le menu de navigation du site.

en: Body
fr: Corps

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Sticky at top of lists
fr: Epinglé en haut des listes

en: Create new revision
fr: Créer une révision

en: Rebuild permissions
fr: Reconstruire les droits d'accès

en: Unlimited
fr: Illimité

en: status
fr: statut

en: Refine
fr: Affiner

en: Undo
fr: Annuler

en: and
fr: et

en: where
fr: où

en: is
fr: est

en: No posts available.
fr: Aucune contribution disponible.

en: Delete all
fr: Tout supprimer

en: Content
fr: Contenu

en: Content types
fr: Types de contenu

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
fr: Permet de soumettre du contenu au site et de l'afficher sur les pages.

en: Only site administrators can create new user accounts.
fr: Seuls les administrateurs du site peuvent créer de nouveaux comptes.

en: Allows users to log into your site using OpenID.
fr: Permet aux utilisateurs de s'identifier sur votre site avec leur OpenID.

en: System
fr: Système

en: Allows users to rename URLs.
fr: Permet aux utilisateurs de renommer les url.

en: PHP filter
fr: Filtre PHP

en: Allows embedded PHP code/snippets to be evaluated.
fr: Permet à du code PHP d'être évalué à l'intérieur des contenus.

en: Alerts other sites when your site has been updated.
fr: Alerte d'autres sites quand votre site a été modifié.

en: 1 vote | @count votes
fr[0]: @count vote
fr[1]: @count votes

en: Total votes: @votes
fr: Votes totaux : @votes

en: Visitor
fr: Visiteur

en: Vote
fr: Voter

en: Poll
fr: Sondage

en: Active
fr: Actif

en: Allows your site to capture votes on different topics in the form of multiple choice questions.
fr: Permet à votre site de collecter des votes sur différents sujets sous la forme de questions à choix multiples.

en: profile
fr: profils

en: User list
fr: Liste des utilisateurs

en: Profile
fr: Profil

en: Supports configurable user profiles.
fr: Gère des profils utilisateurs configurables.

en: search
fr: rechercher

en: Enables site-wide keyword searching.
fr: Permet la recherche par mots-clés dans l'ensemble du site.

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: details
fr: détails

en: No statistics available.
fr: Aucune statistique n'est disponible.

en: Access log settings
fr: Paramètres du journal des accès

en: Track
fr: Suivi

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Logs access statistics for your site.
fr: Enregistre les statistiques d'accès à votre site.

en: Logs and records system events to syslog.
fr: Enregistre les évements systèmes dans le syslog.

en: Administration theme
fr: Thème de l'administration

en: Screenshot for %theme theme
fr: Capture d'écran du thème %theme

en: no screenshot
fr: pas de capture d'écran

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: The configuration options have been reset to their default values.
fr: Les options de configuration ont été réinitialisées à leurs valeurs par défaut.

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: Error reporting
fr: Rapports d'erreur

en: Locale settings
fr: Langues et paramètres régionaux

en: Medium
fr: Moyen

en: user
fr: utilisateur

en: Themes
fr: Thèmes

en: File system
fr: Système de fichiers

en: Left sidebar
fr: Barre de gauche

en: Right sidebar
fr: Barre de droite

en: Up to date
fr: À jour

en: Out of date
fr: Non à jour

en: Handles general site configuration for administrators.
fr: Permet aux administrateurs de modifier la configuration générale du site.

en: taxonomy
fr: taxonomie

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Enables the categorization of content.
fr: Permet la classification du contenu.

en: 1 user | @count users
fr[0]: 1 utilisateur
fr[1]: @count utilisateurs

en: Handles the auto-throttling mechanism, to control site congestion.
fr: Assure un mécanisme d'autorégulation permettant de contrôler l'encombrement du site.

en: Tracker
fr: Suivi

en: Enables tracking of recent posts for users.
fr: Permet le suivi des dernières contributions des utilisateurs.

en: Content translation
fr: Traduction du contenu

en: Allows content to be translated into different languages.
fr: Permet au contenu d'être traduit dans plusieurs langues.

en: Unassign
fr: Supprimer l'association

en: Choose an action
fr: Choisir une action

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Trigger
fr: Déclencheur

en: Enables actions to be fired on certain system events, such as when new content is created.
fr: Permet à des actions d'être lancés suite à certains évenements systèmes, par exemple quand un nouveau contenu est créé.

en: Revoked!
fr: Révoquée !

en: Update status
fr: Etat des mises à jour

en: Checks the status of available updates for Drupal and your installed modules and themes.
fr: Vérifie la disponibilité de mises à jour de Drupal et de vos modules et thèmes installés.

en: Upload
fr: Transfert de fichiers

en: Allows users to upload and attach files to content.
fr: Permet aux utilisateurs d'envoyer des fichiers et de les attacher au contenu.

en: Create new account
fr: Créer un nouveau compte

en: Member for
fr: Membre depuis

en: blocked
fr: bloqué

en: active
fr: actif

en: The changes have been saved.
fr: Les changements ont été enregistrés.

en: @module module
fr: module @module

en: Add rule
fr: Ajouter une règle

en: Log in
fr: Se connecter

en: Detected malicious attempt to alter protected user fields.
fr: Tentative frauduleuse de modification de champs utilisateur protégés détectée.

en: Manages the user registration and login system.
fr: Gère l'inscription des utilisateurs et le système d'identification.

en: Bluemarine
fr: Bleu marine

en: Table-based multi-column theme with a marine and ash color scheme.
fr: Thème multicolonnes, basé sur des tables, aux tons marins et cendrés.

en: Minimalist tabled theme with light colors.
fr: Thème minimaliste basé sur des tables, aux tons clairs.

en: Boxy tabled theme in all grays.
fr: Thème basé sur des tables, aux nombreux encadrés gris.

en: Tableless, recolorable, multi-column, fluid width theme (default).
fr: Thème à largeur variable, multi-colonnes, recolorable, basé sur les standards (par défaut).

en: Blue Lagoon (Default)
fr: Blue Lagoon (par défaut)

en: Ash
fr: Cendre

en: Aquamarine
fr: Aigue-marine

en: Belgian Chocolate
fr: Chocolat belge

en: Citrus Blast
fr: Explosion d'agrume

en: Cold Day
fr: Froide journée

en: Greenbeam
fr: Rayon vert

en: Mercury
fr: Mercure

en: Nocturnal
fr: Nocturne

en: Pink Plastic
fr: Plastique rose

en: Shiny Tomato
fr: Tomate brillante

en: Teal Top
fr: Bleu sarcelle

en: Tableless, recolorable, multi-column, fixed width theme.
fr: Theme à largeur fixe, multi-colonnes, recolorable, basé sur les standards.

en: Tabled, multi-column theme in blue and orange tones.
fr: Thème multicolonnes basé sur des tables, aux tons bleus et oranges.
