Drupal (6.8) - en to fr translation catalogue (78 entries)

en: Topics
fr: Sujets

en: Posts
fr: Messages

en: Last post
fr: Dernière contribution

en: @time ago<br />by !author
fr: il y a @time<br/>par !author

en: Go to previous forum topic
fr: Aller au sujet de discussion précédent

en: Go to next forum topic
fr: Aller au sujet de discussion suivant

en: Forum name
fr: Nom du forum

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
fr: Un nom (court mais significatif) pour cette série de discussions autour d'un même sujet.

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
fr: Description et instructions pour les discussions à l'intérieur de ce forum.

en: Forums are displayed in ascending order by weight (forums with equal weights are displayed alphabetically).
fr: Les forums sont affichés par ordre croissant de poids (les forums de même poids sont affichés par ordre alphabétique).

en: forum container
fr: conteneur de forum

en: Created new @type %term.
fr: Le @type '%term' a été créé.

en: The @type %term has been updated.
fr: Le @type '%term' a été mis à jour.

en: Container name
fr: Nom du conteneur

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
fr: Un nom (court mais significatif) pour cette liste de forums apparentés.

en: Description and guidelines for forums within this container.
fr: Description et instructions pour les forums à l'intérieur de ce conteneur.

en: Containers are displayed in ascending order by weight (containers with equal weights are displayed alphabetically).
fr: Les conteneurs sont affichés par ordre croissant de poids  (les conteneurs de même poids sont affichés par ordre alphabétique).

en: Are you sure you want to delete the forum %name?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le forum '%name' ?

en: Deleting a forum or container will also delete its sub-forums, if any. To delete posts in this forum, visit <a href="@content">content administration</a> first. This action cannot be undone.
fr: Supprimer un forum ou un conteneur supprimera également ses sous-forums. Pour supprimer les contributions de ce forum, visitez d'abord la page <a href="@content">d'administration des contenus</a>. Cette action est irréversible.

en: The forum %term and all sub-forums and associated posts have been deleted.
fr: Le forum '%term', ainsi que tous les sous-forums et contributions associés ont été supprimés.

en: Hot topic threshold
fr: Seuil de sujet brulant

en: The number of posts a topic must have to be considered "hot".
fr: Le nombre de contributions à l'intérieur d'un sujet, à partir duquel il doit être considéré comme "brulant".

en: Topics per page
fr: Sujets par page

en: Default number of forum topics displayed per page.
fr: Nombre par défaut de contributions affichées par page.

en: Posts - most active first
fr: Sujets - le plus actif en premier

en: Posts - least active first
fr: Sujets - le moins actif en premier

en: Default order
fr: Ordre par défaut

en: Default display order for topics.
fr: Ordre d'affichage par défaut des sujets de discussion.

en: edit container
fr: modifier le conteneur

en: edit forum
fr: modifier le forum

en: There are no existing containers or forums. Containers and forums may be added using the <a href="@container">add container</a> and <a href="@forum">add forum</a> pages.
fr: Il n'existe aucun conteneur ou forum. Il est possible d'en ajouter via les pages <a href="@container">ajouter un conteneur</a> ou <a href="@forum">ajouter un forum</a>.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
fr: Les conteneurs sont généralement placés au niveau le plus haut (racine) de votre forum, mais vous pouvez aussi placer un conteneur dans un conteneur ou un forum.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
fr: Les forums peuvent être placés au niveau le plus haut (racine), ou à l'intérieur d'un autre conteneur ou forum.

en: forum: deleted %term and all its sub-forums and associated posts.
fr: forum : '%term' et tous ses sous-forums et sujets associés ont été supprimés.

en: The forum module lets you create threaded discussion forums with functionality similar to other message board systems. Forums are useful because they allow community members to discuss topics with one another while ensuring those conversations are archived for later reference. The <a href="@create-topic">forum topic</a> menu item (under <em>Create content</em> on the Navigation menu) creates the initial post of a new threaded discussion, or thread.
fr: Le module forum vous permet de créer des fils de discussion à la manière d'autres systèmes de forums. Les forums sont très utiles car ils permettent à une communauté de membres de discuter entre eux ; ces sujets étant archivés peuvent également constituer une base de référence. La commande <a href="@create-topic">sujet de forum</a> dans le menu (sous <em>Créer un contenu</em> dans le menu de navigation) permet de créer un nouveau sujet dans un forum.

en: A threaded discussion occurs as people leave comments on a forum topic (or on other comments within that topic). A forum topic is contained within a forum, which may hold many similar or related forum topics. Forums are (optionally) nested within a container, which may hold many similar or related forums. Both containers and forums may be nested within other containers and forums, and provide structure for your message board. By carefully planning this structure, you make it easier for users to find and comment on a specific forum topic.
fr: Une discussion est suivie tant que des gens laissent des commentaires sur un sujet (ou sur d'autres commentaires à l'intérieur du sujet). Un sujet fait partie d'un forum, lequel peut être rattaché à des forums traitant de sujets similaires. Les forums peuvent figurer à l'intérieur d'un conteneur, qui peut contenir plusieurs forums traitant de sujets semblables. Les conteneurs et les forums peuvent être placés à l'intérieur d'autres conteneurs et forums. En planifiant bien la structure de vos conteneurs et forums, la recherche de sujets spécifiques sera rendue plus facile pour les utilisateurs.

en: When administering a forum, note that:
fr: Quand vous administrez un forum, il est à noter que :

en: a forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic.
fr: un sujet (et tous ses messages) peut être déplacé dans d'autres forums en sélectionnant un forum différent lorsque vous modifiez le sujet.

en: when moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
fr: lorsque vous déplacez un sujet d'un forum à un autre, l'option <em>Laisser une copie cachée</em> vous permet de créer un lien dans le forum d'origine pointant vers la nouvelle adresse.

en: selecting <em>Read only</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments) on the thread.
fr: sélectionner <em>Lecture seule</em> sous <em>Paramètres des commentaires</em> lors de la modification d'un sujet, fermera le fil de discussion.

en: selecting <em>Disabled</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
fr: sélectionner <em>Désactivés</em> sous <em>Paramètres de commentaires</em> lors de la modification d'un sujet de forum cachera tous les messages existants pour le fil, et empêchera la création de nouveaux commentaires.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@forum">Forum module</a>.
fr: Pour plus d'informations, consultez le manuel en ligne à l'entrée <a href="@forum">sur le module Forum</a>.

en: This page displays a list of existing forums and containers. Containers (optionally) hold forums, and forums hold forum topics (a forum topic is the initial post to a threaded discussion). To provide structure, both containers and forums may be placed inside other containers and forums. To rearrange forums and containers, grab a drag-and-drop handle under the <em>Name</em> column and drag the forum or container to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save</em> button at the bottom of the page.
fr: Voici la liste des conteneurs et forums existants. Les conteneurs peuvent (de manière facultative) contenir des forums ; tandis que les forums contiennent des fils de discussions. Conteneurs et forums peuvent être placés à l'intérieur d'autres conteneurs et forums. Pour réorganiser les forums et conteneurs existants, utilisez l'icône glisser-déposer sous  la colonne <em>Nom</em> et déposez le forum ou le conteneur à un nouvel endroit dans la liste. Attention, n'oubliez pas de cliquer sur le bouton <em>Enregistrer</em> en bas de page pour valider ces changements.

en: By grouping related or similar forums, containers help organize forums. For example, a container named "Food" may hold two forums named "Fruit" and "Vegetables", respectively.
fr: Les conteneurs vous permettront d'organiser vos forums. Par exemple, un conteneur appelé "Nourriture" pourrait englober deux forums appelés "Fruits" et "Légumes".

en: A forum holds related or similar forum topics (a forum topic is the initial post to a threaded discussion). For example, a forum named "Fruit" may contain forum topics titled "Apples" and "Bananas", respectively.
fr: Un forum regroupe des sujets de discussions dont la thématique est proche. Par exemple, un forum appelé "Fruit" pourrait contenir des sujets appelés "Pommes" et "Bananes".

en: These settings allow you to adjust the display of your forum topics. The content types available for use within a forum may be selected by editing the <em>Content types</em> on the <a href="@forum-vocabulary">forum vocabulary page</a>.
fr: Ces paramètres vous donnent la possibilité de régler l'affichage des sujets de votre forum. Le type de contenu disponible à l'usage à l'intérieur d'un forum peut-être sélectionné en modifiant les <em>types de contenu</em> sur <a href="@forum-vocabulary">la page vocabulaire du forum</a>.

en: The item %forum is only a container for forums. Please select one of the forums below it.
fr: L'élément '%forum' n'est qu'un conteneur pour des forums. Merci de sélectionner l'un des forums qu'il contient.

en: Forum topic
fr: Sujet de discussion

en: A <em>forum topic</em> is the initial post to a new discussion thread within a forum.
fr: Un <em>sujet de forum</em> est la contribution initiale d'un nouveau fil de discussion à l'intérieur d'un forum.

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
fr: Ce vocabulaire gère l'arborescence des forums. Certaines des options normales des vocabulaires ont été supprimées.

en: Active forum topics
fr: Sujets actifs

en: New forum topics
fr: Nouveaux sujets

en: Number of topics
fr: Nombre de sujets

en: Read the latest forum topics.
fr: Lire les derniers sujets.

en: Leave shadow copy
fr: Laissez une copie cachée

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
fr: Si vous déplacez ce sujet, vous pouvez laisser un lien de l'ancien forum vers le nouveau.

en: Topic
fr: Sujet

en: Created
fr: Créé

en: Last reply
fr: Dernière réponse

en: Post new @node_type
fr: Nouveau @node_type

en: You are not allowed to post new content in forum.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à contribuer dans ce forum.

en: <a href="@login">Login</a> to post new content in forum.
fr: <a href="@login">Connectez-vous</a> pour poster un nouveau message dans le forum.

en: No forums defined
fr: Aucun forum défini

en: This topic has been moved
fr: Ce sujet a été déplacé

en: create forum topics
fr: créer des sujets de forum

en: delete own forum topics
fr: supprimer ses propres sujets de forum

en: delete any forum topic
fr: supprimer n'importe quel sujet de forum

en: edit own forum topics
fr: modifier ses propres sujets

en: edit any forum topic
fr: modifier n'importe quel sujet de forum

en: administer forums
fr: administrer les forums

en: Control forums and their hierarchy and change forum settings.
fr: Contrôler les forums, leur hiérarchie et modifier les paramètres des forums.

en: Add container
fr: Ajouter un conteneur

en: Add forum
fr: Ajouter un forum

en: Edit container
fr: Modifier le conteneur

en: Edit forum
fr: Modifier le forum

en: Stores the relationship of nodes to forum terms.
fr: Stocke les relations entre les noeuds et les termes de forum.

en: The {node}.nid of the node.
fr: Le {node}.nid du noeud.

en: The {term_data}.tid of the forum term assigned to the node.
fr: Le {term_data}.tid du terme de forum associé à ce noeud.
