Gigs Calendar - en to nl translation catalogue (96 entries)

en: A "gig" is unique to a date at a venue.
nl: Een "gig" is uniek per datum op een locatie.

en: Actions
nl: Acties

en: Add
nl: Toevoegen

en: Add Gig
nl: Voeg Gig Toe

en: Add a new gig
nl: Voeg nieuwe gig toe

en: Add a new tour
nl: Voeg nieuwe tour toe

en: Add a new venue
nl: Voeg een nieuwe locatie toe

en: Add another performance
nl: Voeg een ander optreden toe

en: Add tour
nl: Voeg tour toe

en: Address:
nl: Adres:

en: Ages:
nl: Leeftijd:

en: All Ages
nl: Alle Leeftijden

en: Archive
nl: Archief

en: Are you sure you want to remove this performance?
nl: Weet u zeker dat u dit optreden wilt verwijderen?

en: Back to the calendar
nl: Terug naar kalender

en: Buy Tickets
nl: Koop kaartjes

en: City
nl: Stad

en: City:
nl: Stad:

en: Country
nl: Land

en: Country:
nl: Land:

en: Date
nl: Datum

en: Date format for dates in a future year:
nl: Datum formaat voor datums in een volgend jaar:

en: Date format for dates in the current year:
nl: Datum formaat voor datums in dit jaar:

en: Date:
nl: Datum:

en: Delete
nl: Verwijder

en: Description/Other notes:
nl: Omschrijving/Andere notities

en: Edit
nl: Wijzig

en: Email Address:
nl: Email Adres:

en: Event
nl: Evenement

en: Event Name
nl: Evenement naam

en: Event Name:
nl: Naam Evenement:

en: External Link (for tickets):
nl: Externe link (kaartverkoop):

en: Feature Request
nl: Feature Verzoek

en: Feedback/Comments
nl: Feedback/Commentaar

en: Gig Information
nl: Gig Informatie

en: Gigs Calendar
nl: Gigs Kalendar

en: Hide information about this venue from the public:
nl: Verberg informatie van deze locatie voor het publiek

en: Loading...
nl: Laden...

en: Map
nl: Kaart

en: Map Link
nl: Kaart link

en: Name
nl: Naam

en: Name:
nl: Naam:

en: No
nl: Nee

en: No venues found.  You&rsquo;ll need to <span class="link" id="add-venue">add one</span>
nl: Geen locaties gevonden. <span class="link" id="add-venue">Voeg er een toe</span>

en: None
nl: Geen

en: Note: All date formats use the PHP <a href="http://php.net/date">date()</a> function syntax
nl: Note: Alle datum formaten gebruiken de PHP <a href="http://php.net/date">date()</a> functie syntax

en: Notes
nl: Notities

en: Number of gigs to show on the sidebar:
nl: Aantal gigs zichtbaar in zijmenu:

en: Options you want in the "ages" dropdown.
nl: Opties die u in de "leeftijden" dropdown wilt hebben.

en: Or...
nl: Of...

en: Other Info
nl: Andere informatie

en: Other shows
nl: Andere optredens

en: Past show archive
nl: Oude optredens archief

en: Performance Time:
nl: Tijd van optreden:

en: Performances
nl: Optredens

en: Phone
nl: Telefoon

en: Phone:
nl: Telefoon:

en: Post Tags:
nl: Bericht Tags:

en: Postal Code:
nl: Postcode:

en: Powered by <a target="_blank" href="http://blogsforbands.com">Blogs for Bands</a>
nl: Gemaakt door <a target="_blank" href="http://blogsforbands.com">Blogs for Bands</a>

en: Primary Contact:
nl: Contactpersoon:

en: Private Venue
nl: Privé evenement

en: Remove Performance
nl: Verwijder Optreden

en: Select a venue
nl: Selecteer een locatie

en: Settings
nl: Instellingen

en: Short Notes
nl: Korte notitie

en: Short Notes:
nl: Korte Notitie:

en: Silk icons by <a target="_blank" href="http://www.famfamfam.com/lab/icons/silk/">Mark James</a>
nl: Silk icons door <a target="_blank" href="http://www.famfamfam.com/lab/icons/silk/">Mark James</a>

en: Some artists perform under several names.  Ignore this field if you don&rsquo;t need <br />to specify what this event is called or what band name you are playing under.
nl: Negeer dit veld

en: Sorry, there aren&rsquo;t any upcoming gigs right now.  Check back soon!
nl: Sorry, momenteel zijn er geen aankomende gigs. Kom later terug!

en: State/Province:
nl: Staat/Provincie:

en: TBD
nl: NTB

en: There aren&rsquo;t any gigs here right now.  Check back soon!
nl: Sorry, momenteel zijn er geen gigs. Kom later terug!

en: Ticket Link
nl: Kaartjes link

en: Tickets
nl: Kaartjes

en: Time
nl: Tijd

en: Tour Information
nl: Tour informatie

en: Tour Name:
nl: Tour naam:

en: Tour:
nl: Tour

en: Type of feedback:
nl: Type van feedback:

en: Upcoming Gigs
nl: Aanstaande gigs

en: Upcoming shows
nl: Aankomende optredens

en: Venue
nl: Locatie

en: Venue:
nl: Locatie:

en: Venues
nl: Locaties

en: View Gig
nl: Bekijk Gig

en: When
nl: Wanneer

en: Where
nl: Waar

en: Who
nl: Wie

en: Widget title:
nl: Widget titel:

en: Yes
nl: Ja

en: Yes, all gigs, please
nl: Ja, alle gigs, aub

en: Yes, future gigs only
nl: Ja, alleen toekomstige gigs

en: You can add as many performances as<br />you are giving at a venue on the given date.
nl: U kan zoveel optredens toevoegen als<br />dat u geeft op een bepaalde datum op een bepaalde locatie.

en: Your name:
nl: Uw naam:

en: map
nl: kaart
