Gigs Calendar - en to fr translation catalogue (176 entries)

en: (uses PHP&rsquo;s <a href="http://php.net/date">date()</a> function format)
fr: (Utilise la fonction PHP <a href="http://php.net/date">date()</a>)

en: 12 Hour
fr: 12 heures

en: 24 Hour
fr: 24 heures

en: <b>Note</b>: It&rsquo;s ok to say "no".  I&rsquo;ve offered this freely with no expectations, but I&rsquo;d be very grateful if you said "yes"
fr: <b>Note</b>:Vous pouvez dire "non". Ce plugin est gratuit sans aucune limitation mais je vous serais reconnaissant si vous cochiez le "yes"

en: <b>Note</b>: The Silk Icons that I used in this plugin are licensed under the <a target="_blank" href="http://creativecommons.org/licenses/by/2.5/">Creative Commons</a>. You must link back to him somewhere on your site.  If you link to him on another page, giving him credit, or you have replaced the icons, or you do not display any of them publicly on your site, you may turn off this link.
fr: <b>Note</b>: Les icônes Silk que j'ai utilisées pour ce plugin sont sous licence <a target="_blank" href="http://creativecommons.org/licenses/by/2.5/">Creative Commons</a>. Vous devez faire un lien vers le créateur des icônes depuis votre site. Si vous le faites depuis une autre page, ou si vous avez remplacé les icônes ou si vous ne voulez pas le créditer, vous ne devez pas cocher ce lien.

en: <span style="font-weight: bold">Warning:</span> You are running MySQL server version <?php echo mysql_get_server_info(); ?>.  This plugin requires version 4.1 or higher to hide the future gig posts from your homepage.  Your best option is to use a plugin like <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/advanced-category-excluder/">Advanced Category Excluder</a> to hide the gigs using the category option below.
fr: <span style="font-weight: bold">Attention :</span> Vous travailler avec la version de MySQL  <?php echo mysql_get_server_info(); ?>.  Ce plugin requiert la version 4.1 ou supérieur pour pouvoir occulter sur la page d'acceuil  les concerts futurs. Vous pouvez remédier cela en utilisant un plugin tel que <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/advanced-category-excluder/">Advanced Category Excluder</a> pour occulter les concerts. Veuillez à utiliser l'option des catégories.

en: A "gig" is unique to a date at a venue.
fr: Un "concert" doit correspondre à une date unique et à un lieu.

en: Add Gig
fr: Ajouter un concert

en: Add a new custom field
fr: Ajouter un champ personallisé

en: Add a new gig
fr: Ajouter un nouveau concert

en: Add a new tour
fr: Ajouter une nouvelle tournée

en: Add a new venue
fr: Ajouter un lieu

en: Add another performance
fr: Ajouter une autre représentation

en: Add tour
fr: Ajouter une tournée

en: Additional information that might help (deselect anything you don't want to send, but I might ask you for it anyway)
fr: Des renseignements supplémentaires qui pourraient être utiles (ne cochez pas ce que vous ne voulez pas envoyer, mais, il est probable que je vous demande cette information plus tard).

en: Address:
fr: Adresse:

en: Administration Options
fr: Options d'administration

en: Administrator
fr: Administrateur

en: All Ages
fr: Tous âges

en: Alphabetical
fr: Alphabétique

en: Archives date format:
fr: Format de date des archives:

en: Are you sure you want to remove this performance?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer cette représentation ?

en: Author
fr: Auteur

en: Back to the calendar
fr: Retour au calendrier

en: Blog URL
fr: URL du blog

en: Bottom
fr: Bas

en: Broswer Info
fr: Navigateur

en: Bug Report
fr: Signaler un bug

en: Buy Tickets
fr: Acheter des billets

en: Cancel
fr: Annuler

en: City
fr: Ville

en: City:
fr: Ville:

en: Click to expand
fr: Cliquer pour élargir

en: Collapse
fr: Réduire

en: Contributor
fr: Collaborateur

en: Country
fr: Pays

en: Country:
fr: Pays:

en: Credits
fr: Crédits

en: Custom
fr: Personnaliser

en: Custom Fields
fr: Champs personnalisés

en: Custom fields can be used to add extra metadata to a gig that you can use in a special template.
fr: Les champs personnalisés peuvent être utilisés pour ajouter des metadonnées à un concert et vous pouvez vous en servir pour les afficher dans un gabarit spécial.

en: Custom location for Google Maps <abbr title="Will override the automatic address unless you leave it blank.">(?)</abbr>
fr: Location personnalisé pour Google Maps <abbr title="Supprimera l'adresse automatique si vous ajoutez quelque chose">(?)</abbr>

en: Date format for dates in a future year:
fr: Format de date pour les dates futures :

en: Date format for dates in the current year:
fr: Format de date pour les dates de l'année en cours:

en: Date of the earliest gig
fr: Date du concert le plus proche

en: Delete
fr: Supprimer

en: Description/Other notes:
fr: Description/Autres infos:

en: Display Options
fr: Options d'affichage

en: Display column headers?
fr: Présenter l'entête des colonnes ?

en: Display gigs as normal blog posts (turns off filtering):
fr: Présenter les concerts comme des articles normaux (ce qui éteint le filtrage) :

en: Display this message if there are no past gigs:
fr: Afficher ce message s'il n'y a pas d'archive de concerts:

en: Display this message if there are no upcoming gigs:
fr: Afficher ce message s'il n'y a pas de concerts à venir:

en: Do you want to display empty tours?
fr: Voulez-vous présenter les tounées vides ?

en: Do you want to link back to <a target="_blank" href="http://www.famfamfam.com/lab/icons/silk/">Mark James</a> for the Silk icons?
fr: Voulez-vous afficher un lien vers le site de <a target="_blank" href="http://www.famfamfam.com/lab/icons/silk/">Mark James</a> pour les Silk icons ?

en: Do you want to link back to me for building this plugin?
fr: Voulez-vous afficher un lien vers mon site, en remerciement d'avoir développé ce plugin ?

en: Do you want to split gigs by tour on your calendar page?
fr: Voulez-vous diviser les concerts de la tournée sur la page du caledrier ?

en: Edit
fr: Editer

en: Edit WordPress Post
fr: Editer l'article dans Wordpress

en: Editor
fr: Editeur

en: Email Address:
fr: Adresse email:

en: Event
fr: Evénement

en: Event Name
fr: Nom de l'événement

en: Event Name:
fr: Nom de l'événement:

en: Expand
fr: Elargir

en: External Link (for tickets):
fr: Lien externe (billeterie)

en: Feature Request
fr: Demande de fonctionnalité

en: Feedback/Bugs
fr: Commentaires/Bugs

en: Feedback/Comments
fr: Commentaires

en: Field to use for the link to the gig:
fr: Champ à utiliser pour le lien vers le concert:

en: First piece of data in the link:
fr: Premier élément de données dans le lien:

en: General Options
fr: Options générales

en: Gig Information
fr: Information du concert

en: Gigs
fr: Concerts

en: Gigs Calendar
fr: Calendrier des concerts

en: Gigs page table
fr: Tableau des concerts

en: Hide information about this venue from the public:
fr: Cacher les informations sur ce lieu pour le public:

en: Homepage
fr: Site web

en: Homepage:
fr: Site web:

en: How should the tours be ordered?
fr: Quelle ordre voulez-vous pour les tournées ?

en: If you made changes that would affect posts, do you want changes applied to existing gigs (possibly breaking existing links)?
fr: Si vous avez apporté des changements aux articles, voulez-vous que ces changements se repercutent sur les concerts existants (ce qui pourrait briser les liens existants) ?

en: If you're reporting a bug, please be as specific as possible.  Also, please use English if you can.
fr: Si vous signalez un bug, soyez le plus précis possible. Essayez d'écrire en anglais, si possible.

en: Include your plugin settings
fr: Incure vos réglages du plugin

en: Key
fr: Clé

en: Label next to the event name:
fr: Label proche du nom de l'événement :

en: Link to Gigs RSS feed?
fr: Lien vers le RSS du concert ?

en: Link to the venue&rsquo;s website from the gig list?
fr: Lien vers le site web du lieu de la liste de concert ?

en: Loading...
fr: Chargement...

en: Long date format:
fr: Format complet de date :

en: Map
fr: Carte

en: Map Link
fr: Lien pour la carte

en: Minimum permission level to administer the calendar:
fr: Niveau de permission minimum pour administrer le calendrier :

en: More Info...
fr: Plus d'information...

en: Name
fr: Nom

en: Name:
fr: Nom:

en: Next Gig
fr: Prochain concert

en: No venues found.  You&rsquo;ll need to <span class="link" id="add-venue">add one</span>
fr: Aucune représentation trouvée. Vous devez en <span class="link" id="add-venue">ajouter une.</span>

en: None
fr: Aucun

en: Note: All date formats use the PHP <a href="http://php.net/date">date()</a> function syntax
fr: Note: Toutes les dates utilisent la syntaxe de la fonction PHP <a href="http://php.net/date">date()</a>

en: Note: If you select the custom location option, you don&rsquo;t have to select a page, but you won&rsquo;t get a link back to the calendar
fr: Note: Si vous avez choisi l'option personnalisée pour situer le calendrier, vous ne devez pas choisir de page et vous n'aurez pas un lien de retour vers le calendrier.

en: Number of gigs to show on the sidebar:
fr: Nombre de concerts à afficher dans la barre latérale:

en: Only allow blog administrators to change calendar settings:
fr: Permettre aux administrateurs du blog de changer les réglages du calendrier :

en: Oops! It looks like you&rsquo;re missing some or all of the tables required for this plugin.  They should have been created automatically, but you can create them with the tables.sql file in the same folder as this plugin.  If you have any questions, you can use the feedback form in the next tab.
fr: Oops ! On dirait qu'il manque une ou plusieurs tables nécessaires à ce plugin. Elles auraient dû être créées automatiquement, mais vous pouvez les créer avec le fichier tables.sql qui se trouve dans le même dossier que ce plugin. Si vous avez des questions, vous pouvez utiliser le formulaire de feedback dans le prochain onglet.

en: Options you want in the "ages" dropdown.
fr: Options que vous souhaitez dans la fenêtre  "ages".

en: Or...
fr: Ou...

en: Other Info
fr: Autres infos

en: Other shows
fr: Autre représentations

en: PHP Version
fr: Version de PHP

en: Past show archive
fr: Archive des dates passées

en: Performance Time:
fr: Heure de la représentation:

en: Performances
fr: Spectacles:

en: Phone
fr: Téléphone

en: Phone:
fr: Téléphone:

en: Post Tags:
fr: Mots-clés de l'article

en: Postal Code:
fr: Code postal:

en: Primary Contact:
fr: Personne de contact:

en: Private Venue
fr: Lieu privé

en: Remove Custom Field
fr: Eliminer champs personnalisé

en: Remove Performance
fr: Retirer la représentation

en: Save Changes
fr: Sauvegarder les changements

en: Save Gig
fr: Sauvegarder le concert

en: Save Options
fr: Sauver les options

en: Second piece of data in the link:
fr: Deuxième élément de données dans le lien:

en: Select a category that gigs should be created under:
fr: Sélectionnez la catégorie dans laquelle seront ajoutés les concerts:

en: Select a location for the calendars on the page:
fr: Choississez un endroit sur la page pour les calendriers :

en: Select a page to house your calendar:
fr: Sélectionnez une page pour afficher votre calendrier:

en: Select a page to house your gigs archive:
fr: Sélectionnez une page pour afficher vos archives:

en: Select a venue
fr: Sélectionner un lieu

en: Select and drag the fields for the gig post title.
fr: Sélectionnez et déplacez les champs pour le titre du concert

en: Send Feedback
fr: Envoyer le commentaire

en: Settings
fr: Paramètres

en: Short Notes
fr: Bref résumé

en: Short Notes:
fr: Bref résumé:

en: Short date format:
fr: Format raccourci de date :

en: Silk icons by <a target="_blank" href="http://www.famfamfam.com/lab/icons/silk/">Mark James</a>
fr: Les icônes silk sont l'oeuvre de <a target="_blank" href="http://www.famfamfam.com/lab/icons/silk/">Mark James</a>

en: Single Gig Page
fr: Page de concert unique

en: Sorry, there aren&rsquo;t any upcoming gigs right now.  Check back soon!
fr: Désolé, il n'y a pas de concert prévu pour le moment. Revenez prochainement !

en: State/Province:
fr: Etat:

en: Subscribe to RSS calendar feed
fr: S'abonner au calendrier par RSS

en: Subscriber
fr: S'abonner

en: TBD
fr: A confirmer

en: Text to display when the time is "To be determined":
fr: Texte à présenter quand l'heure doit être confirmée :

en: Thanks for your feedback!  I&rsquo;ll try to get back to you as soon as I can.
fr: Merci pour votre commentaire ! Je vais essayer de vous répondre le plus rapidement possible.

en: The Gigs Calendar plugin for WordPress was developed by me, <a href="http://dancoulter.com">Dan Coulter</a>. If you need some custom PHP development (for WordPress or not), I am available for hire (you can get in touch with me through this plugin).  To find other free plugins and useful tips for bands and musicians, visit my new site, <a href="http://blogsforbands.com">Blogs for Bands</a>.
fr: Le plugin Gig Calendar pour Wordpress a été développé par moi-même, <a href="http://dancoulter.com">Dan Coulter</a>. Si vous avez besoin de développement PHP personnalisé (pour WordPress ou pas), je suis disponible  (vous pouvez me contacter par l'intermédiaire de ce plugin). Pour trouver d'autres plugins gratuits et des conseils utiles pour les groupes et les musiciens, visitez mon nouveau site, <a href="http://blogsforbands.com"> Blogs for Bands</ a>.

en: The lovely <a href="http://www.famfamfam.com/lab/icons/silk/" target="_blank">Silk icons</a> were created by Mark James.  They are licensed under the <a href="http://creativecommons.org/licenses/by/2.5/">Creative Commons</a>.
fr: Les superbes Silk icons ont été créées par Mark James. Elles sont sous licence <a href="http://creativecommons.org/licenses/by/2.5/">Creative Commons.</a>

en: There aren&rsquo;t any gigs here right now.  Check back soon!
fr: Il n'y a pas de concerts pour le moment. Revenez prochainement !

en: Ticket Link
fr: Lien pour les billets

en: Time
fr: Heure

en: Time format:
fr: Format de l'heure :

en: Top
fr: Haut

en: Tour Information
fr: Information de la tournée

en: Tour Name:
fr: Nom de la tournée :

en: Tour:
fr: Tournée :

en: Tours
fr: Tournées

en: Tours Options
fr: Options de la tournée

en: Type of feedback:
fr: Type de commentaire:

en: Upcoming Gigs
fr: Concerts à venir

en: Value
fr: Lieu

en: Venue
fr: Lieu

en: Venue:
fr: Lieu:

en: Venues
fr: Lieux

en: View Gig
fr: Voir les concerts

en: Want to tell me what a great/horrible job I did?
fr: Vous voulez me dire quel superbe/horrible travail j'ai fait ?

en: When
fr: Quand

en: Where
fr: Où

en: Who
fr: Qui

en: Widget title:
fr: Titre du widget:

en: WordPress Version
fr: Version de WordPress

en: Yes
fr: Oui

en: Yes, all gigs, please
fr: Oui, tous les concerts, SVP

en: Yes, future gigs only
fr: Oui, seulement les concerts futurs

en: You can add as many performances as<br />you are giving at a venue on the given date.
fr: Vous pouvez ajouter autant de représentations<br />que vous voulez pour ce lieu et à cette date.

en: You can help <a href="https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_xclick&business=dancoulter%40gmail%2ecom&item_name=Blogs%20for%20Bands&item_number=Gigs%20Calendar%20Plugin&no_shipping=0&no_note=1&tax=0&currency_code=USD&lc=US&bn=PP%2dDonationsBF&charset=UTF%2d8">support the development</a> of this free plugin through Paypal.  If you have specific features that you need, you can request them through the feedback form or hire me to develop them for you.
fr: Vous pouvez <a href="https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_xclick&business=dancoulter%40gmail%2ecom&item_name=Blogs%20for%20Bands&item_number=Gigs%20Calendar%20Plugin&no_shipping=0&no_note=1&tax=0&currency_code=USD&lc=US&bn=PP%2dDonationsBF&charset=UTF%2d8">soutenir le développement</a> de ce plugin gratuit via Paypal. Si vous avez des fonctionnalités dont vous avez besoin, vous pouvez les demander par l'intermédiaire du formulaire de commentaires ou de me demander de les développer pour vous.

en: You can sort the fields by clicking on the names and dragging.
fr: Vous pouvez trier les champs en cliquant sur leurs noms et les déplacer.

en: You need to select a page to list your calendar.  You may need to go create a <a href="page-new.php">new page</a> first.
fr: Vous devez sélectionner une page pour lister votre calendrier. Vous devez peut-être créer une <a href="page-new.php">nouvelle page</a>.

en: Your name:
fr: Votre nom:

en: map
fr: carte
