Gigs Calendar - 0.4.2 - en to fi translation catalogue (192 entries)

en: (uses PHP&rsquo;s <a href="http://php.net/date">date()</a> function format)
fi: (käyttää  PHP&rsquo;s <a href="http://php.net/date">date()</a> function muotoa)

en: --None--
fi: --Ei mitään--

en: 12 Hour
fi: 12 tuntia

en: 16+
fi: 18+

en: 24 Hour
fi: 24 tuntia

en: <b>Note</b>: It&rsquo;s ok to say "no".  I&rsquo;ve offered this freely with no expectations, but I&rsquo;d be very grateful if you said "yes"
fi: <b>Huom</b>: Voit kieltäytyä. Olen tarjonnut tämän ilman odotuksia, mutta arvostaisin suuresti jos sanoisit kyllä.

en: <b>Note</b>: The Silk Icons that I used in this plugin are licensed under the <a target="_blank" href="http://creativecommons.org/licenses/by/2.5/">Creative Commons</a>. You must link back to him somewhere on your site.  If you link to him on another page, giving him credit, or you have replaced the icons, or you do not display any of them publicly on your site, you may turn off this link.
fi: <b>Huomaa</b>: Silk ikonit joita käytin tässä lisäosassa on lisensoitu<a target="_blank" href="http://creativecommons.org/licenses/by/2.5/">Creative Commons</a>. Linkki sivuille vaaditaan jossain sivuillasi.  If you link to him on another page, giving him credit, or you have replaced the icons, or you do not display any of them publicly on your site, you may turn off this link.

en: <span style="font-weight: bold">Warning:</span> You are running MySQL server version <?php echo mysql_get_server_info(); ?>.  This plugin requires version 4.1 or higher to hide the future gig posts from your homepage.  Your best option is to use a plugin like <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/advanced-category-excluder/">Advanced Category Excluder</a> to hide the gigs using the category option below.
fi: <span style="font-weight: bold">Varoitus:</span> Sinulla on palvelimella MySQL versio<?php echo mysql_get_server_info(); ?>.  Tämä lisäosa vaatii version 4.1 tai korkeamman piilottaakseen keikkapostit etusivulta.  Paras valintasi on käyttöö lisäosaa kuten <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/advanced-category-excluder/">Advanced Category Excluder</a> piilottaaksesi keikat käyttäen kategoria valintaa alla.

en: A "gig" is unique to a date at a venue.
fi:  "Keikka" on uniikki esityspaikalla tänä päivänä.

en: Actions
fi: Toimenpiteet

en: Add
fi: Lisää

en: Add Gig
fi: Lisää Keikka

en: Add Venue
fi: Lisää paikka

en: Add a new custom field
fi: Lisää uusi mukautettu kenttä

en: Add a new gig
fi: Lisää uusi keikka

en: Add a new tour
fi: Lisää kiertue

en: Add a new venue
fi: Lisää uusi paikka

en: Add another performance
fi: Lisää uusi esitys

en: Add tour
fi: Lisää kiertue

en: Additional information that might help (deselect anything you don't want to send, but I might ask you for it anyway)
fi: Lisäinfo josta voisi olla apua (valitse kaikki pois mitä et halua lähettää, mutta saatan kysyä sitä sinulta joka tapauksessa)

en: Address:
fi: Osoite:

en: Administration Options
fi: Ylläpito asetukset

en: Administrator
fi: Ylläpitäjä

en: Ages:
fi: Ikäryhmät:

en: All Ages
fi: Ei ikärajaa

en: Alphabetical
fi: Aakkosellinen

en: Archive
fi: Arkisto

en: Archives date format:
fi: Arkiston pvm muoto:

en: Are you sure you want to remove this performance?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa tämän esityksen?

en: Author
fi: Omistaja

en: Back to the calendar
fi: Takaisin kalenteriin

en: Blog URL
fi: Blogin URL

en: Bottom
fi: Alaosa

en: Broswer Info
fi: Selain info

en: Bug Report
fi: Virheilmoitus

en: Buy Tickets
fi: Osta liput

en: Cancel
fi: Peruuta

en: City
fi: Kaupunki

en: City:
fi: Kaupunki:

en: Click to expand
fi: Klikkaa suuremmaksi

en: Collapse
fi: Pienennä

en: Contributor
fi: Avustaja

en: Country
fi: Maa

en: Country:
fi: Maa:

en: Credits
fi: Kiitokset

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Custom Fields
fi: Mukautetut Kentät

en: Custom fields can be used to add extra metadata to a gig that you can use in a special template.
fi: Muokattavia kenttiä voidaan käyttää lisäämään ylimääräistä metadataa keikkaan jota voit käyttää erityisessä mallissa.

en: Custom location for Google Maps <abbr title="Will override the automatic address unless you leave it blank.">(?)</abbr>
fi: Mukautettu sijainti Google Maps:lle <abbr title="Korvaa automaattisen osoitteen ellet jätä sitä tyhjäksi.">(?)</abbr>

en: Date
fi: Pvm

en: Date format for dates in a future year:
fi: Päiväämärän esitystapa tulevalle vuodelle:

en: Date format for dates in the current year:
fi: Päiväämärän esitystapa meneillään olevalle vuodelle:

en: Date of the earliest gig
fi: Aikasimman keikan pvm

en: Date:
fi: Pvm:

en: Delete
fi: Poista

en: Description/Other notes:
fi: Kuvaus/Muut huomiot:

en: Display Options
fi: Näytä valinnat

en: Display column headers?
fi: Näytä sarakkeen otsikot?

en: Display gigs as normal blog posts (turns off filtering):
fi: Näytä keikat normaaliposteina(soudatus pois päältä):

en: Display template:
fi: Näytä malli:

en: Display this message if there are no past gigs:
fi: Näytä tämä viesti, jos ei ole menneitä keikkoja:

en: Display this message if there are no upcoming gigs:
fi: Näytä tämä viesti, jos ei ole tulevia keikkoja:

en: Do you want to display empty tours?
fi: Haluatko näyttää tyhjät kiertueet?

en: Do you want to link back to <a target="_blank" href="http://www.famfamfam.com/lab/icons/silk/">Mark James</a> for the Silk icons?
fi: Haluatko linkittää<a target="_blank" href="http://www.famfamfam.com/lab/icons/silk/">Mark James</a> for the Silk icons?

en: Do you want to link back to me for building this plugin?
fi: Haluatko linkittää lisäosan tekijään

en: Do you want to split gigs by tour on your calendar page?
fi: Haluatko jakaa keikat kiertuieden mukaan?

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit WordPress Post
fi: Muokkaa WordPress kirjoitusta

en: Editor
fi: Editoija

en: Email Address:
fi: Email osoitteesi:

en: Event
fi: Tapahtuma

en: Event Name
fi: Tapahtuman nimi

en: Event Name:
fi: Tapahtuma:

en: Expand
fi: Suurenna

en: External Link (for tickets):
fi: Erillinen linkki(lippuja varten):

en: Feature Request
fi: Tulevaisuus pyyntö

en: Feedback/Bugs
fi: Palaute/Bugit

en: Feedback/Comments
fi: Palaute/Kommentit

en: Field to use for the link to the gig:
fi: Kenttä jota käytetään linkkinä keikkaan:

en: First piece of data in the link:
fi: Ensimmäinen osa tiedosta linkissä:

en: General Options
fi: Yleiset asetukset

en: Gig Information
fi: Keikkatiedot

en: Gigs
fi: Keikat

en: Gigs Calendar
fi: Keikkakalenteri

en: Gigs page table
fi: Keikkasivun taulukko

en: Hide information about this venue from the public:
fi: Piilota tiedot  paikasta yleisöltä:

en: Homepage
fi: Kotisivu

en: Homepage:
fi: Kotisivu:

en: How should the tours be ordered?
fi: Miten kiertueet tulis järjestää?

en: If you made changes that would affect posts, do you want changes applied to existing gigs (possibly breaking existing links)?
fi: Jos teit muutoksia jotka vaikuttavat kirjoitukseen, haluatko muutoksien tulevan voimaan myös olemassa oleviin keikkoihin (rikko mahdollisesti olemassa olevia linkkejä)?

en: If you're reporting a bug, please be as specific as possible.  Also, please use English if you can.
fi: Jos ilmoitat bugista ole niin tarkka kuin mhadollista. Käytä englantia jos mahdollista!!(Also, please use English if you can.)

en: Include your plugin settings
fi: Sisällytä lisäsosan asetukset

en: Key
fi: Avain

en: Label next to the event name:
fi: Otsikko tapahtuman vieressä:

en: Link to Gigs RSS feed?
fi: Linkki keikkojen RSS- syötteeseen?

en: Link to the venue&rsquo;s website from the gig list?
fi: Linkki paikan nettisivuille keikkalistasta?

en: Loading...
fi: Lataa...

en: Long date format:
fi: Pitempi pvm muoto:

en: Map
fi: Kartta

en: Map Link
fi: Karttalinkki

en: Minimum permission level to administer the calendar:
fi: Vähimmäisoikeudet kalenterin hallintaan:

en: More Info...
fi: Lisätietoja...

en: MySQL Info
fi: MySQL info

en: Name
fi: Nimi

en: Name:
fi: Nimi:

en: Next Gig
fi: Seuraava Keikka

en: No
fi: Ei

en: No venues found.  You&rsquo;ll need to <span class="link" id="add-venue">add one</span>
fi: Ei löytynyt esiintymispaikkoja. Sinun tulee lisätä <span class="link" id="add-venue">esiintymispaikka</span>

en: None
fi: Ei mitään

en: Note: All date formats use the PHP <a href="http://php.net/date">date()</a> function syntax
fi: Huomaa: Kaikki pvm:n esitystavat käyttävät PHP <a href="http://php.net/date">date()</a> funktion syntaksia

en: Note: If you select the custom location option, you don&rsquo;t have to select a page, but you won&rsquo;t get a link back to the calendar
fi: Huom: Jos valitset mukautetun sijainnin, sinun ei tarvitse valita sivua, mutta et saa linkkiä takaisin kalenteriin

en: Notes
fi: Huomautuksia

en: Number of gigs to show on the sidebar:
fi: Näytettävien keikkojen lukumäärä sivupalkissa:

en: Only allow blog administrators to change calendar settings:
fi: Salli vain blogin ylläpitäjien muokata kalenterin asetuksia:

en: Oops! It looks like you&rsquo;re missing some or all of the tables required for this plugin.  They should have been created automatically, but you can create them with the tables.sql file in the same folder as this plugin.  If you have any questions, you can use the feedback form in the next tab.
fi: Hupsista! Näytää siltä, että sinulta puuttuu taulukoita joita tämä ohjelma tarvitsee.  Taulokoiden pitäisi tulla luoduksi automaattisesti, mutta voit luoda ne tables.sql tiedostossa, joka on samassa kansiossa kuin lisäosa. Jos sinulla on kysyttävää, käytä palautelomaketta seuraavassa välilehdessä.

en: Options you want in the "ages" dropdown.
fi: Vaihtoehdot jotka haluat "ikäraja" alasvetovallikkoon.

en: Or...
fi: Tai...

en: Other Info
fi: Muuta infoa

en: Other shows
fi: Muut esiintymiset

en: PHP Version
fi: PHP versio

en: Past show archive
fi: Menneiden esitysten arkisto

en: Performance Time:
fi: Esityksen aika:

en: Performances
fi: Esitykset

en: Phone
fi: Puhelin

en: Phone:
fi: Puhelin:

en: Post Tags:
fi: Kirjoituksen tagit:

en: Postal Code:
fi: Postinumero:

en: Primary Contact:
fi: Ensisijainen yhteys:

en: Private Venue
fi: Yksityinen tapahtuma

en: Remove Custom Field
fi: Poista Mukautettu Kenttä

en: Remove Performance
fi: Poista esitys

en: Save Changes
fi: Tallenna muutokset

en: Save Gig
fi: Talenna keikka

en: Save Options
fi: Talenna valinnat

en: Second piece of data in the link:
fi: Toinen osa tiedosta linkissä:

en: Select a category that gigs should be created under:
fi: Valitse kategoria minkä alle keikat luodaan:

en: Select a location for the calendars on the page:
fi: Valitse sijainti kalenterille blogissasi:

en: Select a page to house your calendar:
fi: Valitse sivu jossa kalenteri näytetään:

en: Select a page to house your gigs archive:
fi: Valitse sivu jossa keikat näytetään:

en: Select a venue
fi: Valitse paikka

en: Select and drag the fields for the gig post title.
fi: Valitse ja vedä kentät keikkakirjoituksen otsikkoon.

en: Send Feedback
fi: Lähetä palautetta

en: Settings
fi: Asetukset

en: Short Notes
fi: Lyhyet huomiot

en: Short Notes:
fi: Lyhyet huomiot:

en: Short date format:
fi: Lyhyt pvm esitysmuoto:

en: Silk icons by <a target="_blank" href="http://www.famfamfam.com/lab/icons/silk/">Mark James</a>
fi: Silk ikonit <a target="_blank" href="http://www.famfamfam.com/lab/icons/silk/">Mark James</a>

en: Single Gig Page
fi: Yksittäinen keikka sivu

en: Some artists perform under several names.  Ignore the event name field if you don&rsquo;t need to specify what this event is called or what band name you are playing under.
fi: Jotkut artistit esiintyvät useammalla nimellä.  Älä huomioi tapahtuman nimikenttää jos sinun ei tarvitse määritellä mikä tämän tapahtuman nimi on tai minkä bändin nimen alla soitat.

en: Sorry, there aren&rsquo;t any upcoming gigs right now.  Check back soon!
fi: Pahoittelut, ei tulevia keikkoja juuri nyt. Katso pian uudelleen!

en: State/Province:
fi: Kunta:

en: Subscribe to RSS calendar feed
fi: Tilaa kalenterin RSS- syöte

en: Subscriber
fi: Tilaaja

en: Text to display when the time is "To be determined":
fi: Teksti, joka näytetään kun aika "Ilmoitetaan myöhemmin":

en: Thanks for your feedback!  I&rsquo;ll try to get back to you as soon as I can.
fi: Kiitos palautteesta palaan asiaan mahd. pian.

en: The Gigs Calendar plugin for WordPress was developed by me, <a href="http://dancoulter.com">Dan Coulter</a>. If you need some custom PHP development (for WordPress or not), I am available for hire (you can get in touch with me through this plugin).  To find other free plugins and useful tips for bands and musicians, visit my new site, <a href="http://blogsforbands.com">Blogs for Bands</a>.
fi: The Gigs Calendar lisäosa WordPressiin on kehittämäni, <a href="http://dancoulter.com">Dan Coulter</a>. Jos tarvitset räätälöityä PHP- kehitystä ( WordPressiin tai ei),Voit palkata minuti (voit ottaa yhteyttä [in English] tämän lisäosan kautta).  Löytääksesi muita ilmaisia ja hyödyllisiä musiikkiin/artisteihin liittyviä lisäosia ja hyödyllisiä vinkkejä bändeille ja muusikoille, vieraile sivuillani, <a href="http://blogsforbands.com">Blogs for Bands</a>.

en: The lovely <a href="http://www.famfamfam.com/lab/icons/silk/" target="_blank">Silk icons</a> were created by Mark James.  They are licensed under the <a href="http://creativecommons.org/licenses/by/2.5/">Creative Commons</a>.
fi: Ihastuttavat <a href="http://www.famfamfam.com/lab/icons/silk/" target="_blank">Silk ikonit</a> on tehtnyt Mark James.  Ne on lisensoitu<a href="http://creativecommons.org/licenses/by/2.5/">Creative Commonsin</a> mukaisesti.

en: There aren&rsquo;t any gigs here right now.  Check back soon!
fi: Pahoittelut, ei keikkoja juuri nyt. Katso pian uudelleen!

en: Ticket Link
fi: Lippulinkki

en: Tickets
fi: Liput

en: Time
fi: Aika

en: Time format:
fi: Ajan näyttötapa:

en: Top
fi: Yläosa

en: Tour Information
fi: Kiertue info

en: Tour Name:
fi: Kiertueen nimi:

en: Tour:
fi: Kiertue:

en: Tours
fi: Kiertueet

en: Tours Options
fi: Kiertueiden asetukset

en: Type of feedback:
fi: Palautteen tyyppi:

en: Upcoming Gigs
fi: Tulevat Keikat

en: Upcoming Gigs feed
fi: Tulevien keikkojen syöte

en: Upcoming shows
fi: Tulevat esiintymiset

en: Value
fi: Arvo

en: Venue
fi: Paikka

en: Venue:
fi: Paikka:

en: Venues
fi: Paikat

en: View Gig
fi: Näytä keikka

en: Want to tell me what a great/horrible job I did?
fi: Haluatko kertoa miten hienoa/kauhee työtä tein?

en: When
fi: Aika

en: Where
fi: Paikka

en: Who
fi: Kuka

en: Widget title:
fi: Vimpaimen otsikko:

en: WordPress Version
fi: WordPress versio

en: Yes
fi: Kyllä

en: Yes, all gigs, please
fi: Kyllä. kaikki keikat, kiitos

en: Yes, future gigs only
fi: Kyllä, ainoastaan tulevat keikat

en: You can add as many performances as<br />you are giving at a venue on the given date.
fi: Voit lisätä niin monta esitystä samalle <br /> päivälle kuin haluat .

en: You can help <a href="https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_xclick&business=dancoulter%40gmail%2ecom&item_name=Blogs%20for%20Bands&item_number=Gigs%20Calendar%20Plugin&no_shipping=0&no_note=1&tax=0&currency_code=USD&lc=US&bn=PP%2dDonationsBF&charset=UTF%2d8">support the development</a> of this free plugin through Paypal.  If you have specific features that you need, you can request them through the feedback form or hire me to develop them for you.
fi: Voit auttaa <a href="https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_xclick&business=dancoulter%40gmail%2ecom&item_name=Blogs%20for%20Bands&item_number=Gigs%20Calendar%20Plugin&no_shipping=0&no_note=1&tax=0&currency_code=USD&lc=US&bn=PP%2dDonationsBF&charset=UTF%2d8">kehityksen tukemisessa</a>  Paypalin kautta.  Jos tarvitset erityisiä ominaisuuksia, voit pyytää niitä palautelomakkeen avulla tai palkata minut tekemään ne.

en: You can sort the fields by clicking on the names and dragging.
fi: Voit järjestää kenttiä klikkaamalla nimiä ja sitten vetämällä.

en: You need to select a page to list your calendar.  You may need to go create a <a href="page-new.php">new page</a> first.
fi: Sinun täytyy valita sivu listataksesis kalenterisi.  Luo <a href="page-new.php">uusi sivu</a> ensin.

en: Your name:
fi: Nimesi:

en: map
fi: kartta
