Gigs Calendar - en to de translation catalogue (182 entries)

en: (uses PHP&rsquo;s <a href="http://php.net/date">date()</a> function format)
de: (wie in der PHP-Funktion <a href="http://php.net/date">date()</a>)

en: --None--
de: --keine--

en: 12 Hour
de: 12 Stunden

en: 24 Hour
de: 24 Stunden

en: <b>Note</b>: It&rsquo;s ok to say "no".  I&rsquo;ve offered this freely with no expectations, but I&rsquo;d be very grateful if you said "yes"
de: <b>Anmerkung</b>: Ein "nein" ist v&ouml;llig ok. Ich biete das Plugin ohne jegliche Erwartungen an, freue mich aber über ein "ja".

en: <b>Note</b>: The Silk Icons that I used in this plugin are licensed under the <a target="_blank" href="http://creativecommons.org/licenses/by/2.5/">Creative Commons</a>. You must link back to him somewhere on your site.  If you link to him on another page, giving him credit, or you have replaced the icons, or you do not display any of them publicly on your site, you may turn off this link.
de: <b>Hinweis</b>: Die Silk Icons, die ich in diesem Plugin verwendet habe, sind unter der <a target="_blank" href="http://creativecommons.org/licenses/by/2.5/">Creative Commons</a> lizensiert. Sie m&uuml;ssen also irgendwo auf der Seite darauf verlinken. Falls das bereits auf einer andere Seite geschieht oder Sie die Icons nicht verwenden, k&ouml;nnen Sie diesen Link deaktivieren.

en: <span style="font-weight: bold">Warning:</span> You are running MySQL server version <?php echo mysql_get_server_info(); ?>.  This plugin requires version 4.1 or higher to hide the future gig posts from your homepage.  Your best option is to use a plugin like <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/advanced-category-excluder/">Advanced Category Excluder</a> to hide the gigs using the category option below.
de: <span style="font-weight: bold">Warnung:</span> Sie verwenden MySQL Server Version <?php echo mysql_get_server_info(); ?>. Dieses Plugin ben&ouml;tigt Version 4.1 oder h&ouml;her, um anstehende Gigs ausblenden zu k&ouml;nnen. In diesem Fall sollten Sie am besten ein Plugin wie z.B. den <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/advanced-category-excluder/">Advanced Category Excluder</a> verwenden, um die Gigs anhand der Kategorien unten ausblenden zu k&ouml;nnen.

en: A "gig" is unique to a date at a venue.
de: Ein "Gig" ist pro Datum und Veranstaltungsort eindeutig.

en: Actions
de: Aktionen

en: Add
de: Hinzuf&uuml;gen

en: Add Gig
de: Gig hinzuf&uuml;gen

en: Add a new custom field
de: Neues Spezialfeld anlegen

en: Add a new gig
de: Neuen Gig hinzuf&uuml;gen

en: Add a new tour
de: Neue Tour hinzuf&uuml;gen

en: Add a new venue
de: Neuen Veranstaltungsort hinzuf&uuml;gen

en: Add another performance
de: Weiteren Auftritt hinzuf&uuml;gen

en: Add tour
de: Tour hinzuf&uuml;gen

en: Additional information that might help (deselect anything you don't want to send, but I might ask you for it anyway)
de: Weitere Informationen, die hilfreich sein k&ouml;nnten (w&auml;hlen Sie alles ab, was Sie nicht mitschicken wollen, ich werde Sie ggf. danach fragen, falls notwendig).

en: Address:
de: Adresse:

en: Administration Options
de: Administrative Einstellungen

en: Ages:
de: Alter

en: All Ages
de: Alle Altersgruppen

en: Alphabetical
de: Alphabetisch

en: Archive
de: Archiv

en: Archives date format:
de: Datumsformat (Archiv):

en: Are you sure you want to remove this performance?
de: Wollen Sie diesen Auftritt wirklich entfernen?

en: Author
de: Autor

en: Back to the calendar
de: Zur&uuml;ck zum Kalender

en: Blog URL
de: Blug URL

en: Bottom
de: Unten

en: Broswer Info
de: Browser Info

en: Bug Report
de: Fehler melden

en: Buy Tickets
de: Tickets kaufen

en: Cancel
de: Abbrechen

en: City
de: Ort

en: City:
de: Stadt:

en: Click to expand
de: Klicken zum erweitern

en: Collapse
de: Ausblenden

en: Contributor
de: Mitwirkender

en: Country
de: Land

en: Country:
de: Land

en: Custom
de: Benutzerdefiniert

en: Custom Fields
de: Spezialfelder

en: Custom fields can be used to add extra metadata to a gig that you can use in a special template.
de: Mit Spezialfeldern können Sie einem Gig weitere Daten hinzufügen und diese in einem eigenen Template nutzen.

en: Custom location for Google Maps <abbr title="Will override the automatic address unless you leave it blank.">(?)</abbr>
de: benutzerdefinierter Ort f&uuml;r Google Maps <abbr title="&Uuml;berschreibt die automatische Adressverlinkung wenn angegeben.">(?)</abbr>

en: Date
de: Datum

en: Date format for dates in a future year:
de: Datumsformat f&uuml;r Auftritte in zuk&uuml;nftigen Jahren:

en: Date format for dates in the current year:
de: Datumsformat f&uuml;r Auftritte im aktuellen Jahr:

en: Date of the earliest gig
de: Datum des n&auml;chsten Gigs

en: Date:
de: Datum:

en: Delete
de: L&ouml;schen

en: Description/Other notes:
de: Beschreibung/Infos:

en: Display Options
de: Anzeige-Einstellungen

en: Display column headers?
de: Spaltennamen anzeigen?

en: Display gigs as normal blog posts (turns off filtering):
de: Gigs als normale Artikel darstellen (deaktiviert Filtereinstellungen):

en: Display template:
de: Template:

en: Display this message if there are no past gigs:
de: Diese Meldung anzeigen, wenn keine vergangenen Gigs vorhanden sind:

en: Display this message if there are no upcoming gigs:
de: Diese Meldung anzeigen, wenn keine anstehenden Gigs vorhanden sind:

en: Do you want to display empty tours?
de: Sollen leere Tourneen angezeigt werden?

en: Do you want to link back to <a target="_blank" href="http://www.famfamfam.com/lab/icons/silk/">Mark James</a> for the Silk icons?
de: Soll ein Link auf <a target="_blank" href="http://www.famfamfam.com/lab/icons/silk/">Mark James</a> f&uuml;r die Silk Icons angezeigt werden?

en: Do you want to link back to me for building this plugin?
de: Soll ein Link auf mich als Programmierer angezeigt werden?

en: Do you want to split gigs by tour on your calendar page?
de: Sollen die Gigs im Kalender nach Tourneen aufgeteilt werden?

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Edit WordPress Post
de: WordPress-Artikel bearbeiten

en: Editor
de: Herausgeber

en: Email
de: E-Mail

en: Email Address:
de: E-Mailadresse:

en: Email:
de: E-Mail:

en: Event
de: Veranstaltung

en: Event Name
de: Veranstaltungsname

en: Event Name:
de: Veranstaltung:

en: Expand
de: Erweitern

en: External Link (for tickets):
de: Externer Link (f&uuml;r Tickets)

en: Feature Request
de: Funktionsvorschl&auml;ge

en: Feedback/Comments
de: Feedback/Kommentar

en: Field to use for the link to the gig:
de: Feld f&uuml;r die Verlinkung zum Gig:

en: First piece of data in the link:
de: Erster Teil im Link:

en: General Options
de: Allgemeine Einstellungen

en: Gig Information
de: Gig-Info

en: Gigs page table
de: Gigs Detailansicht Tabelle

en: Hide information about this venue from the public:
de: Diese Informationen nicht &ouml;ffentlich anzeigen:

en: How should the tours be ordered?
de: Wie sollen die Tourneen sortiert werden?

en: If you made changes that would affect posts, do you want changes applied to existing gigs (possibly breaking existing links)?
de: Sollen eventuelle &Auml;nderungen auch auf vorhandene Gigs &uuml;bertragen werden, sofern Sie &Auml;nderungen vorgenommen haben, die sich auf die Artikel auswirken (evtl. laufen bereits bestehende Links dann ins Leere)?

en: If you're reporting a bug, please be as specific as possible.  Also, please use English if you can.
de: Falls Sie einen Fehler melden wollen, seien SIe bitte so genau wie m&ouml;glich. Und bitte schreiben Sie mir auf Englisch.

en: Include your plugin settings
de: Plugin-Einstellungen einbinden

en: Key
de: Name

en: Label next to the event name:
de: Text neben dem Namen der Veranstaltung:

en: Link to Gigs RSS feed?
de: Link auf RSS-Feed f&uuml;r Gigs?

en: Link to the venue&rsquo;s website from the gig list?
de: Links zum Veranstaltungsort anzeigen?

en: Loading...
de: Wird geladen...

en: Long date format:
de: Datumsformat (lang):

en: Map
de: Karte

en: Map Link
de: Map-Link

en: Minimum permission level to administer the calendar:
de: Mindestens ben&ouml;tigte Rolle zum Verwalten des Kalenders:

en: More Info...
de: Mehr Informationen...

en: MySQL Info
de: MySQL-Info

en: Next Gig
de: N&auml;chster Gig

en: No
de: Nein

en: No venues found.  You&rsquo;ll need to <span class="link" id="add-venue">add one</span>
de: Kein Veranstaltungsort gefunden. Sie m&uuml;ssen erst einen <span class="link" id="add-venue">anlegen</span>.

en: None
de: keine

en: Note: All date formats use the PHP <a href="http://php.net/date">date()</a> function syntax
de: Hinweis: Alle Datumsangaben wie in der PHP-Funktion <a href="http://php.net/date">date()</a> angeben

en: Note: If you select the custom location option, you don&rsquo;t have to select a page, but you won&rsquo;t get a link back to the calendar
de: Hinweis: Wenn Sie die Einstellung &quot;benutzerdefiniert&quot; ausw&auml;hlen, m&uuml;ssen Sie keine Seite ausw&auml;hlen - es fehlt dann allerdings auch der Link &quot;zur&uuml;ck zum Kalender&quot;

en: Notes
de: Anmerkungen

en: Number of gigs to show on the sidebar:
de: Anzahl der Gigs in der Sidebar:

en: Only allow blog administrators to change calendar settings:
de: Nur Administratoren d&uuml;rfen Einstellungen am Kalender vornehmen:

en: Oops! It looks like you&rsquo;re missing some or all of the tables required for this plugin.  They should have been created automatically, but you can create them with the tables.sql file in the same folder as this plugin.  If you have any questions, you can use the feedback form in the next tab.
de: Ups! Es sieht so aus als ob einige oder alle notwendige Tabellen f&uuml;r dieses Plugin. Diese h&auml;tten normalerweise automatisch angelegt worden sein, aber Sie k&ouml;nnen sie auch mit Hilfe der Datei tables.sql (im gleichen Verzeichnis wie dieses Plugin) anlegen. Falls Sie Fragen haben, k&ouml;nnen Sie das Feedback-Forumluar auf der n&auml;chsten Seite verwenden.

en: Options you want in the "ages" dropdown.
de: Eintr&auml;ge in der Auswahlbox "Alter".

en: Or...
de: ...oder

en: Other Info
de: Weitere Infos

en: Other shows
de: Andere Shows

en: PHP Version
de: PHP-Version

en: PM
de: AM

en: Past show archive
de: Vergangene Shows

en: Performance Time:
de: Zeit des Auftritts:

en: Performances
de: Auftritte

en: Phone
de: Telefon

en: Phone:
de: Telefon:

en: Post Tags:
de: Tags:

en: Postal Code:
de: Postleitzahl

en: Primary Contact:
de: Ansprechpartner:

en: Private Venue
de: Privatveranstaltung

en: Remove Custom Field
de: Spezialfeld entfernen

en: Remove Performance
de: Auftritt entfernen

en: Save Changes
de: &Auml;nderungen speichern

en: Save Gig
de: Gig speichern

en: Save Options
de: Einstellungen speichern

en: Second piece of data in the link:
de: Zweiter Teil im Link:

en: Select a category that gigs should be created under:
de: W&auml;hlen Sie die Kategorie aus, unter der die Gigs erstellt werden sollen

en: Select a location for the calendars on the page:
de: Position der Kalender auf der Seite:

en: Select a page to house your calendar:
de: W&auml;hle die Seite aus, auf der der Kalender angezeigt werden soll:

en: Select a page to house your gigs archive:
de: W&auml;hle eine Seite aus, auf der das Archiv vergangener Auftritte angezeigt werden soll:

en: Select a venue
de: W&auml;hle einen Veranstaltungsort

en: Select and drag the fields for the gig post title.
de: Sie k&ouml;nnen die Felder per Drag and Drop sortieren.

en: Send Feedback
de: Feedback senden

en: Settings
de: Einstellungen

en: Short Notes
de: Kurze Anmerkung

en: Short Notes:
de: Kurze Anmerkung:

en: Short date format:
de: Datumsformat (kurz):

en: Single Gig Page
de: Gig-Einzelansicht

en: Some artists perform under several names.  Ignore the event name field if you don&rsquo;t need to specify what this event is called or what band name you are playing under.
de: Einige K&uuml;nstler treten unter mehreren Namen auf. Lassen Sie das Feld leer, sofern Sie<br />nicht angeben wollen, wie die Veranstaltung hei&szlig;t oder unter welchem Bandnamen Sie auftreten.

en: Sorry, there aren&rsquo;t any upcoming gigs right now.  Check back soon!
de: Zur Zeit sind keine Gigs geplant.

en: State/Province:
de: Bundesland/Staat:

en: Subscribe to RSS calendar feed
de: RSS-Feed abonnieren

en: Subscriber
de: Angemeldeter Benutzer

en: TBD
de: ausstehend

en: Text to display when the time is "To be determined":
de: Diesen Text anzeigen, wenn die Auftrittszeit unbekannt ist:

en: Thanks for your feedback!  I&rsquo;ll try to get back to you as soon as I can.
de: Vielen Dank f&uuml;r Ihr Feedback! Ich werde mich sobald wie m&ouml;glich melden.

en: The Gigs Calendar plugin for WordPress was developed by me, <a href="http://dancoulter.com">Dan Coulter</a>. If you need some custom PHP development (for WordPress or not), I am available for hire (you can get in touch with me through this plugin).  To find other free plugins and useful tips for bands and musicians, visit my new site, <a href="http://blogsforbands.com">Blogs for Bands</a>.
de: Das Gigs Calendar-Plugin f&uuml;r WordPress wurde von mir, <a href="http://dancoulter.com">Dan Coulter</a>, entwickelt. Falls Sie an weitere PHP-Entwicklungen interessiert sind (egal ob f&uuml; WordPress oder etwas anderes), lasse ich mich gerne anheuern (Kontakt &uuml;ber dieses Plugin).  Andere kostenlose Plugins und n&uuml;tzliche Tipps f&uuml;r Bands und Musiker gibt es auf meiner neuen Seite <a href="http://blogsforbands.com">Blogs for Bands</a>.

en: The lovely <a href="http://www.famfamfam.com/lab/icons/silk/" target="_blank">Silk icons</a> were created by Mark James.  They are licensed under the <a href="http://creativecommons.org/licenses/by/2.5/">Creative Commons</a>.
de: Die verwendeten <a href="http://www.famfamfam.com/lab/icons/silk/" target="_blank">Silk icons</a> wurden von Mark James erstellt. Sie sind unter der<a href="http://creativecommons.org/licenses/by/2.5/">Creative Commons</a> lizensiert.

en: There aren&rsquo;t any gigs here right now.  Check back soon!
de: Momentan finden keine Gigs statt.

en: Ticket Link
de: Ticket-Link

en: Time
de: Uhrzeit

en: Time format:
de: Zeitformat:

en: Top
de: Oben

en: Tour Information
de: Tour-Infos

en: Tour Name:
de: Name der Tour

en: Tours
de: Tourneen

en: Tours Options
de: Tour-Einstellungen

en: Type of feedback:
de: Art des Feedbacks:

en: Upcoming Gigs
de: Anstehende Gigs

en: Upcoming Gigs feed
de: Feed f&uuml;r anstehende Gigs

en: Upcoming shows
de: Anstehende Shows

en: Value
de: Wert

en: Venue
de: Veranstaltungsort

en: Venue:
de: Veranstaltungsort:

en: Venues
de: Veranstaltungsorte

en: View Gig
de: Auftritt anzeigen

en: Want to tell me what a great/horrible job I did?
de: Sie wollen Lob oder Kritik loswerden?

en: When
de: Wann

en: Where
de: Wo

en: Who
de: Wer

en: Widget title:
de: Widget-Titel:

en: WordPress Version
de: WordPress-Version

en: Yes
de: Ja

en: Yes, all gigs, please
de: Ja, alle Gigs bitte

en: Yes, future gigs only
de: Ja, nur zuk&uuml;nftige Gigs

en: You can add as many performances as<br />you are giving at a venue on the given date.
de: Sie k&ouml;nnen soviele Auftritte hinzufügen wie Sie an diesem Tag am selben Ort haben.

en: You can help <a href="https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_xclick&business=dancoulter%40gmail%2ecom&item_name=Blogs%20for%20Bands&item_number=Gigs%20Calendar%20Plugin&no_shipping=0&no_note=1&tax=0&currency_code=USD&lc=US&bn=PP%2dDonationsBF&charset=UTF%2d8">support the development</a> of this free plugin through Paypal.  If you have specific features that you need, you can request them through the feedback form or hire me to develop them for you.
de: Ich freue mich <a href="https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_xclick&business=dancoulter%40gmail%2ecom&item_name=Blogs%20for%20Bands&item_number=Gigs%20Calendar%20Plugin&no_shipping=0&no_note=1&tax=0&currency_code=USD&lc=US&bn=PP%2dDonationsBF&charset=UTF%2d8">&uuml;ber jegliche Unterst&uuml;tzung</a> via Paypal. Wenn Sie spezielle Erweiterungen ben&ouml;tigen, k&ouml;nnen Sie diese &uuml;ber das Feedback-Formular anfordern oder mich direkt engagieren.

en: You can sort the fields by clicking on the names and dragging.
de: Sie k&ouml;nnen die Felder per Drag and Drop sortieren.

en: You need to select a page to list your calendar.  You may need to go create a <a href="page-new.php">new page</a> first.
de: Sie m&uuml;ssen eine Seite ausw&auml;hlen, auf der der Kalender angezeigt werden soll. Ggf. m&uuml;ssen Sie erst eine <a href="page-new.php">neue Seite erstellen</a>.

en: Your name:
de: Ihr Name:

en: map
de: Karte
