portfolio - en to ua_UA translation catalogue (100 entries)

en: Portfolio
ua_UA: Portefólio

en: Short description
ua_UA: Descrição curta

en: A short description which you'd like to be displayed on your portfolio page
ua_UA: Uma breve descrição que gostaria de mostrar na sua página de portfólio

en: Date of completion
ua_UA: Data de conclusão

en: The date when the task was completed
ua_UA: A data em que a tarefa foi concluída

en: A link to the site
ua_UA: Link para o site

en: SVN URL
ua_UA: URL do SVN

en: Date of completion:
ua_UA: data de conclusão:

en: Short description:
ua_UA: Descrição curta:

en: Description:
ua_UA: Descrição:

en: Executor Profile:
ua_UA: Perfil do Executor

en: More screenshots:
ua_UA: Mais screenshots:

en: Technologies:
ua_UA: Теcnologias:

en: The files "portfolio.php" and "portfolio-post.php" are not found in your theme directory. Please copy them from the directory `wp-content/plugins/portfolio/template/` to your theme directory for correct work of the Portfolio plugin
ua_UA: Os arquivos "portfolio.php"  e "portfolio-post.php " não foram encontrados no seu diretório do tema. Por favor, copie-os do diretório `wp-content/plugins/portfolio/template /` para o  diretório do seu tema para que o plugin Portfolio funcione corretamente

en: Settings saved.
ua_UA: Configurações salvas.

en: Portfolio Settings
ua_UA: Configurações do Portefólio

en: Settings
ua_UA: Configurações

en: If you would like to add the Latest Portfolio Items to your page or post, just copy and paste this shortcode into your post or page:
ua_UA: Se gostaria de adicionar os Últimos Itens do Portefólio  para a sua página ou post, basta copiar e colar este shortcode no seu post ou página:

en: where count=3 is a number of posts to show up in the portfolio.
ua_UA: onde count = 3 é uma série de posts para aparecerem no portefólio .

en: Change the way to store your post_meta information for portfolio
ua_UA: Alterar a forma de armazenar suas informações post_meta para portefólio

en: Update All Info
ua_UA: Atualizar Toda a Informação

en: Update images for portfolio
ua_UA: Atualizar imagens para o portefólio

en: Update images
ua_UA: Atualizar imagens

en: The album cover size
ua_UA: O tamanho da capa do álbum

en: Image size name
ua_UA: Nome do tamanho da imagem

en: Width (in px)
ua_UA: Largura (em px)

en: Height (in px)
ua_UA: Altura (em px)

en: Size of portfolio images
ua_UA: Tamanho das imagens do portefólio

en: Sort portfolio by
ua_UA: Ordenar portefólio por

en: portfolio id
ua_UA: ID do portefólio

en: portfolio title
ua_UA: título do portefólio

en: date
ua_UA: data

en: menu order
ua_UA: ordem do menu

en: random
ua_UA: aleatório

en: Portfolio sorting
ua_UA: Ordenação do portefólio

en: ASC (ascending order from lowest to highest values - 1, 2, 3; a, b, c)
ua_UA: ASC (ordem crescente do menor para o maior valor - 1, 2, 3, a, b, c)

en: DESC (descending order from highest to lowest values - 3, 2, 1; c, b, a)
ua_UA: DESC (ordem decrescente do maior para valores mais baixos - 3, 2, 1, c, b, a)

en: Number of images in the row
ua_UA: Número de imagens na linha

en: Display additional fields
ua_UA: Mostrar campos adicionais

en: Date
ua_UA: data

en: Short Description
ua_UA: Descrição Curta

en: Description
ua_UA: Descrição

en: Technologies
ua_UA: Tecnologias

en: Display the link field as a text for non-registered users
ua_UA: Mostrar o campo do link como texto para utilizadores não registrados

en: Text for additional fields
ua_UA: Texto para campos adicionais

en: Slug for portfolio item
ua_UA: Margem para item portefólio

en: for any structure of permalinks except the default structure
ua_UA: para qualquer estrutura de permalinks, exceto a estrutura padrão

en: Save Changes
ua_UA: Salvar alterações

en: Add New
ua_UA: Adicionar novo

en: Add New Portfolio
ua_UA: Adicionar Novo Portefólio

en: Edit
ua_UA: Editar

en: Edit Portfolio
ua_UA: Editar Portefólio

en: New Portfolio
ua_UA: Novo Portefólio

en: View Portfolio
ua_UA: Ver Portefólio

en: Search Portfolio
ua_UA: Procurar Portefólio

en: No portfolio found
ua_UA: Nenhum portefólio encontrado

en: No portfolio found in Trash
ua_UA: Nenhum portefólio encontrado no Lixo

en: Parent Portfolio
ua_UA: Portefólio Parente

en: Create a portfolio item
ua_UA: Crie um item de portefólio

en: Executor Profiles
ua_UA: Perfis de Executores

en: Executor Profile
ua_UA: Perfil de Executor

en: Search Executor Profiles
ua_UA: Procurar Perfis de Executores

en: Popular Executor Profiles
ua_UA: Perfis de Executores Populares

en: All Executor Profiles
ua_UA: Всі Виконавець Профілі

en: Parent Executor Profile
ua_UA: Профіль батька Виконавця

en: Parent Executor Profile:
ua_UA: Профіль батька Виконавця:

en: Edit Executor Profile
ua_UA: Змінити Виконавець профілю

en: Update Executor Profile
ua_UA: Оновлення Виконавець профілю

en: Add New Executor Profile
ua_UA: adicionar Novo Perfil de Executor

en: New Executor Name
ua_UA: Novo nome de executor

en: Separate Executor Profiles with commas
ua_UA: Separar Perfis de Executores com virgulas

en: Add or remove Executor Profile
ua_UA: Adicionar ou remover Perfil de Executor

en: Choose from the most used Executor Profiles
ua_UA: Escolha um dos Perfis de Executor mais utilizados

en: Executors
ua_UA: Executores

en: Technology
ua_UA: Tecnologia

en: Search Technologies
ua_UA: Procurar tecnologias

en: Popular Technologies
ua_UA: Tecnologias Populares

en: All Technologies
ua_UA: Todas as Tecnologias

en: Parent Technology
ua_UA: Tecnologia Parente

en: Parent Technology:
ua_UA: Tecnologia Parente:

en: Edit Technology
ua_UA: Editar Tecnologia

en: Update Technology
ua_UA: Atualizar Tecnologia

en: Add New Technology
ua_UA: Adicionar Tecnologia

en: New Technology Name
ua_UA: Nome da Nova Tecnologia

en: Separate Technologies with commas
ua_UA: Separar Tecnologias com virgulas

en: Add or remove Technology
ua_UA: Criar ou remover Tecnologia

en: Choose from the most used technologies
ua_UA: Escolha uma das tecnologias mais utilizadas

en: Your most used portfolio technologies as a tag cloud
ua_UA: As suas tecnologias do portefólio mais utilizadas  como uma nuvem de tags

en: Title
ua_UA: Título

en: Portfolio Info
ua_UA: Informação do Portefólio

en: Support
ua_UA: Suporte

en: Read more
ua_UA: Ler mais

en: View all posts in %s
ua_UA: Ver todos os posts em% s

en: Updating images...
ua_UA: Atualizando imagens ...

en: No image found
ua_UA: Nenhuma imagem encontrada

en: All images are updated
ua_UA: Todas as imagens estão atualizadas

en: Error.
ua_UA: Erro.

en: Image size not defined
ua_UA: Tamanho da imagem não definido

en: Image size changes not defined
ua_UA: Alterações ao tamanho da imagem não definidos

en: Invalid path
ua_UA: Caminho inválido
