Entity Translation (7.x-1.0-beta2) - en to fr translation catalogue (76 entries)

en: Status
fr: Statut

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Cancel
fr: Annuler

en: Language
fr: Langue

en: view
fr: voir

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: edit
fr: modifier

en: Label
fr: Étiquette

en: add
fr: ajouter

en: Created
fr: Créé(e)

en: Node types
fr: Types de nœuds

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Default language
fr: Langue par défaut

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Leave blank for %anonymous.
fr: Laisser vide pour %anonymous.

en: Hidden
fr: Caché

en: Change
fr: Modifier

en: Entity
fr: Entité

en: Changed
fr: Modifié

en: Not published
fr: Non publié

en: Translations
fr: Traductions

en: Not translated
fr: Non traduit

en: Translation
fr: Traduction

en: Translation status
fr: Statut de la traduction

en: Language code
fr: Code de la langue

en: current
fr: actuel

en: Language neutral
fr: Indépendant de la langue

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Translate
fr: Traduire

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: translate
fr: traduire

en: outdated
fr: traduction périmée

en: Source language
fr: Langue d'origine

en: Current language
fr: Langage actuel

en: Hide content translation links
fr: Cacher les liens de traduction du contenu

en: Hide the links to translations in content body and teasers. If you choose this option, switching language will only be available from the language switcher block.
fr: Cacher les liens vers les traductions dans le corps du contenu et l'accroche. Si vous choisissez cette option, changer de langue ne sera disponible que depuis le bloc de sélection de langue.

en: Menu translation
fr: Traduction de menu

en: Flag translations as outdated
fr: Périmer toutes les traductions

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
fr: Si vous faites des changements significatifs, qui nécessiteront une mise à jour des traductions, vous pouvez indiquer que toutes les traductions liées à cette contribution sont périmées. Cela ne changera aucune des propriétés de ce contenu, notamment son état de publication.

en: This translation needs to be updated
fr: Cette traduction doit être mise à jour

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
fr: Lorsque cette option est cochée, la traduction doit être mise à jour car la source de la contribution a changé. Décocher quand la traduction est à nouveau à jour.

en: Upgrade
fr: Mettre à jour

en: <em>Edit @type</em> @title
fr: <em>Modifier @type</em> @title

en: all languages
fr: toutes les langues

en: Translate link
fr: Lien de traduction

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
fr: Format&nbsp;: %time. Le format de date est AAAA-MM-JJ et %timezone est le fuseau horaire à partir de l'UTC. Laisser vide pour utiliser la date de soumission du formulaire.

en: The entity type.
fr: Le type d'entité.

en: Field translation
fr: Traduction de champs

en: Language selection
fr: Sélection de la langue

en: Entity id
fr: Id de l'entité

en: Delete translation
fr: Supprimer la traduction

en: No translatable fields
fr: Aucun champ traduisible

en: Translations of %label
fr: Traductions de %label

en: This translation is published
fr: Cette traduction est publiée

en: Shown
fr: Affiché

en: Translate any entity
fr: Traduire n'importe quelle entité

en: Users may translate this field.
fr: Les utilisateurs peuvent traduire ce champ.

en: Entity translation
fr: Traduction d'entité

en: Original language
fr: Langue d'origine

en: Enable translation
fr: Activer la traduction

en: Disable translation
fr: Désactiver la traduction

en: Needs update
fr: Mise à jour requise

en: The language of this translation.
fr: La langue de cette traduction.

en: The source language.
fr: La langue source.

en: The status of this translation.
fr: Le statut de cette traduction.

en: Translation information.
fr: Informations de traduction.

en: Needs to be updated
fr: Nécessite une mise à jour

en: Does not need to be updated
fr: Ne nécessite aucune mise à jour

en: Edit comment @subject
fr: Modifier le commentaire @subject

en: Only this translation is published. You must publish at least one more translation to unpublish this one.
fr: Seule cette traduction est publiée. Vous devez publier au moins une traduction de plus pour dépublier celle-ci.

en: The translation authoring username %name does not exist.
fr: Le nom d'utilisateur %name de la traduction n'existe pas.

en: You have to specify a valid translation authoring date.
fr: Il faut spécifier une date de rédaction valide pour la traduction.
