Bean (7.x-1.9) - en to fr translation catalogue (65 entries)

en: Title
fr: Titre

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: Statut

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Author
fr: Auteur

en: List
fr: Lister

en: Cancel
fr: Annuler

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Label
fr: Étiquette

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: View
fr: Voir

en: Are you sure you want to delete %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %title ?

en: Block
fr: Bloc

en: Add block
fr: Ajouter un bloc

en: Revision ID
fr: Identifiant (ID) de révision

en: Filter
fr: Filtrer

en: Revisions
fr: Révisions

en: Log message
fr: Message de journal

en: Overridden
fr: Supplanté

en: Load
fr: Charger

en: Filters
fr: Filtres

en: block
fr: bloc

en: Add Block
fr: Ajouter un bloc

en: Edit Block
fr: Modifier le bloc

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle révision

en: Revert
fr: Rétablir

en: @type: deleted %title.
fr: @type : %title supprimé.

en: Apply
fr: Appliquer

en: Blocks
fr: Blocs

en: Used in
fr: Utilisé dans

en: Usage
fr: Utilisation

en: @type: updated %title.
fr: @type : %title mis à jour.

en: @type: added %title.
fr: @type : %title ajouté.

en: Results per page
fr: Résultats par page

en: Filter type
fr: Type de filtre

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: @type %title has been deleted.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été supprimé.

en: @type %title has been created.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été créé.

en: @type %title has been updated.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été mis à jour.

en: Delete link
fr: Lien de suppression

en: Edit link
fr: Lien de modification

en: manage fields
fr: gérer les champs

en: Render
fr: Rendu

en: manage display
fr: gérer l'affichage

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
fr: Explication des modifications que vous avez effectuées. Cela peut aider les autres auteurs à mieux comprendre vos motivations.

en: Performance and scalability
fr: Performances et extensibilité

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Revision settings
fr: Paramètres des révisions

en: Administer block types
fr: Administrer les types de blocs

en: Save Block type
fr: Enregistrer ce type de bloc

en: Delete Block type
fr: Supprimer ce type de bloc

en: Are you sure you want to delete the block type %type?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le type de bloc %type ?

en: Add block type
fr: Ajouter un type de bloc

en: The Title of the block.
fr: Le titre du bloc.

en: The block could not be saved.
fr: Le bloc n'a pas pu être enregistré.

en: View Mode
fr: Mode d'affichage

en: The delta of the block
fr: Le delta du bloc

en: Block types
fr: Types de bloc
