Entityqueue (7.x-1.1) - en to fr translation catalogue (48 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Author
fr: Auteur

en: Remove
fr: Retirer

en: Language
fr: Langue

en: Content types
fr: Types de contenu

en: Weight
fr: Poids

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Étiquette

en: Save
fr: Enregistrer

en: Add item
fr: Ajouter un élément

en: Configure
fr: Configurer

en: Contains
fr: Contient

en: Items
fr: Éléments

en: Id
fr: Identifiant (ID)

en: Shuffle
fr: Mélanger

en: Handler
fr: Gestionnaire

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: 1 item | @count items
fr[0]: @count élement
fr[1]: @count éléments

en: Clear
fr: Effacer

en: Target type
fr: Type cible

en: Reverse
fr: Inversé

en: Machine name
fr: Nom système

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Queue
fr: File

en: Autocomplete matching
fr: Correspondance de l'autocomplétion

en: Starts with
fr: Commence par

en: Bundles
fr: Paquets

en: Queues
fr: Files d'attente

en: Broken/missing handler
fr: Gestionnaire défectueux/manquant

en: Subqueues
fr: Sous-files

en: Subqueue ID
fr: Identifiant de sous-file

en: queue
fr: file d'attente

en: Limit to one or more queues (recommended)
fr: Limiter à une ou deux files (recommandé)

en: In code
fr: Dans le code

en: Machine name: @name
fr: Nom système : @name

en: In database
fr: Dans la base de données

en: A module provides this configuration.
fr: Un module fournit cette configuration.

en: This configuration is provided by a module, but has been changed.
fr: Cette configuration est fournie par un module, mais a été modifiée.

en: A custom configuration by a user.
fr: Une configuration personnalisée par un utilisateur.

en: Manipulate all queues
fr: Manipuler toutes les files

en: Database overriding code
fr: Configuration en base de données supplantant le code

en: The selected handler is broken.
fr: Le gestionnaire sélectionné est brisé.

en: The bundles of the entity type that can be referenced. Optional, leave empty for all bundles.
fr: Les paquets de l'entité pouvant être référencés. Facultatif, laisser vide pour tous les paquets.

en: Simple queue
fr: File simple

en: - Restricted access -
fr: - Accès restreint -

en: No items.
fr: Aucun élément.
