Context (7.x-3.6) - en to fr translation catalogue (72 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: context
fr: contexte

en: Remove
fr: Retirer

en: Language
fr: Langue

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Tag
fr: Étiquette

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Settings
fr: Paramètres

en: Book
fr: Livre

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: Views
fr: Vues

en: Add
fr: Ajouter

en: Path
fr: Chemin

en: Node type
fr: Type de nœud

en: Layout
fr: Affichage

en: Done
fr: Terminé

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: User role
fr: Rôle de l'utilisateur

en: Add a condition
fr: Ajouter une condition

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Site default
fr: Réglages par défaut du site

en: Blocks
fr: Blocs

en: Any user
fr: N'importe quel utilisateur

en: Hide
fr: Masquer

en: Section title
fr: Titre de section

en: Change layout
fr: Changer la mise en page

en: Contexts
fr: Contextes

en: Context
fr: Contexte

en: User profile
fr: Profil utilisateur

en: CSS Injector
fr: Injecteur CSS

en: Registration form
fr: Formulaire d'inscription

en: Add @type
fr: Ajouter @type

en: Regions
fr: Régions

en: Set this context when a node in the selected book is viewed.
fr: Définir ce contexte quand un nœud du livre sélectionné est visualisé.

en: Context UI
fr: Contexte UI

en: Provides a simple UI for settings up a site structure using Context.
fr: Fournit une interface simple pour paramétrer un site avec Context.

en: Sitewide context
fr: Contexte global du site

en: Section subtitle
fr: Section du sous-titre

en: Section class
fr: Classe de la section

en: Inject the selected css when this context is set.
fr: Injecter la CSS sélectionnée lorsque ce contexte est défini.

en: Theme variables
fr: Variables du thème

en: The description of this context definition.
fr: La description de cette définition de contexte.

en: Reactions
fr: Réactions

en: Control block visibility using context.
fr: Contrôler la visibilité du bloc au moyen d'un contexte.

en: Could not save context %title.
fr: Le contexte %title n'a pas pu être enregistré.

en: Example: <code>theme</code>
fr: Exemple : <code>theme</code>

en: A tag to group this context with others.
fr: Une étiquette pour grouper ce contexte avec d'autres.

en: Trigger the activation of this context
fr: Déclencher l'activation de ce contexte

en: Actions to take when this context is active
fr: Actions à effectuer lorsque ce contexte est actif

en: Add a reaction
fr: Ajouter une réaction

en: Context editor
fr: Éditeur de contexte

en: Context inspector
fr: Inspecteur de contexte

en: Always active
fr: Toujours actif

en: Saved %title.
fr: %title enregistré.

en: Set this context when viewing the site in the selected language.
fr: Définir ce contexte lorsque le site est affiché dans la langue sélectionnée.

en: Require all conditions
fr: Remplir toutes les conditions

en: If checked, all conditions must be met for this context to be active. Otherwise, the first condition that is met will activate this context.
fr: Si coché, toutes les conditions devront être remplies pour que ce contexte soit actif. Sinon, la première condition remplie activera ce contexte.

en: Please reload the page to view this block.
fr: Veuillez recharger la page pour voir ce bloc.

en: A @plugin with this name already exists. Please choose another name or delete the existing item before creating a new one.
fr: Un @plugin avec ce nom existe déjà. Veuillez choisir un autre nom ou supprimer l'élément existant avant de créer le nouveau.

en: Active for
fr: Actif pour

en: Only the current user
fr: Uniquement l'utilisateur courant

en: Only other users
fr: Uniquement les autres utilisateurs

en: contexts
fr: contextes

en: Show all regions
fr: Afficher toutes les régions

en: Show all regions including those that are empty. Enable if you are administering your site using the inline editor.
fr: Afficher toutes les régions y compris celles qui sont vides. Activez cette option si vous administrez votre site en utilisant l'éditeur intégré.

en: Search Filter
fr: Filtre de recherche

en: Configure Layout
fr: Configurer la mise en page

en: Add a block here.
fr: Ajouter un bloc ici.
